BRATISLAVA. Na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave sa v pondelok začína Týždeň prírody - denný letný vzdelávací tábor pre deti zamestnancov fakulty. Zúčastní sa na ňom 20 detí vo veku od osem do 13 rokov.
Počas piatich dní sa budú deti hravou formou venovať rôznym témam – nerastné suroviny, ochrana prírody a krajiny, jadrová chémia, hydrobiológia či život pračloveka. Témy sú vybrané a spracované s prihliadnutím na vek detí tak, aby boli pre nich zaujímavé.
„Niektoré deti totiž tábor navštevujú aj niekoľko rokov po sebe,“ hovorí koordinátorka Týždňa prírody Viera Chrenščová z Katedry krajinnej ekológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.
Tento rok sa koná už ôsmy ročník Týždňa prírody. Jednotlivé workshopy budú viesť skúsení pedagógovia a výskumní pracovníci. Deti budú vypĺňať pracovné listy, pričom účasť na jednotlivých aktivitách im zapíšu do indexov. Okrem výučby v učebniach a laboratóriách navštívia aj hrad Devín či Botanickú záhradu UK.
„Je veľmi dôležité, aby deti spoznávaním prírodovedných zákonitostí získavali vzťah k prírode,“ uviedol rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta. „Chceme deti viesť k prirodzenému vzťahu k prírode, k rozvíjaniu estetického cítenia a formovaniu citového, humánneho a morálneho vzťahu k ochrane a tvorbe životného prostredia,“ doplnila Chrenščová.
Vzdelávací tábor sa končí slávnosťou, počas ktorej deti dostanú diplomy a osvedčenia o úspešnom absolvovaní tábora. Na nej budú prezentovať aj výsledky svojich prác z celého týždňa.
O letných táboroch si prečítajte tu: