Pankerky, ktoré vo februári vo farebných kuklách vtrhli do pravoslávneho chrámu a spievali proti prezidentovi Vladimirovi Putinovi, odsúdili na dva roky.
BRATISLAVA. Sochy v centre Bratislavy dnes dostali na hlavu kukly. Aktivisti tak chcú upozorniť na proces s väznenými feministkami z Pussy Riot na ruskom súde a vyjadriť im solidaritu.
"Aktivisti takýmto spôsobom zareagovali na náš minulotýždňový protest pre ambasádou Ruskej federácie," tvrdí Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv .
Kukly, ktoré sú poznávacím znamením punkovej kapely, nasadili podľa servera idnes.cz demonštranti aj niekoľkých sochám v Moskve, kde proces prebieha.
Ostanú za mrežami
Pankerkám, ktoré vo februári vo farebných kuklách vtrhli do pravoslávneho chrámu a spievali proti prezidentovi Vladimirovi Putinovi, prokurátor navrhol tri roky väzenia. Dnes súd rozhodol, že sú vinné. Za mrežami majú stráviť dva roky.
Viac o procese tu: Pussy Riot sú vinné z výtržníctva
Dievčatá sú vo väzbe už päť mesiacov, pričom sa objavili aj podozrenia zo zlého zaobchádzania s nimi a zastrašovania príbuzných.
Mária Aľokina, Jekaterina Sancevič a Nadežda Tolokonniková sa po incidente veriacim verejne ospravedlnili a vyhlásili, že nijako neznevažujú ich vieru, ale upozorňujú na konanie konkrétnych cirkevných a politických predstaviteľov.
Mali ich pokarhať
„Spôsob sa môže zdať niekomu nevhodný, ale to nič nemení na veci, že takéto správanie nie je trestným činom a je neslýchané, aby tieto tri ženy boli dlhé mesiace zadržiavané a čelili trojročnému trestu väzenia ako kriminálnici, a to za uplatňovanie si slobody prejavu," vraví Weisenbacher.
Podľa neho ak spáchali nejaký priestupok, mali to úrady riešiť podľa zákona, napríklad pokarhaním alebo blokovou pokutou. "Nie spôsobom, ktorý je v rozpore s medzinárodnými dohovormi o ľudských právach," dodal.
Preto dnes na Ruskej ambasáde odovzdajú ďalších 300 z tisícky podpisov, ktoré nazbieraji pod petíciu za ich prepustenie.
Na obranu aktivistiek Pussy Riot sa postavili svetoznámi hudobníci ako Madonna, Red Hot Chilli Peppers či Plastic People of the Universe. Na Slovensku otvorený list Inštitútu ľudských práv za ich prepustenie podpisoval na festivale Pohoda ako aj na webe ludskeprava.sk. Pripojili sa i poslanci Martin Poliačik, Peter Osuský, bývalý veľvyslanec v USA Martin Bútora, aktivisti Hana Fábry či Ondrej Dostál.
Aktivistky vyzvali ženy, aby si dali kuly a šli do ulíc. Viac tu:
Takto dnes "protestujú" sochy:
FOTO: Inštitút ľudských práv
Autor: him