Iba osemnásťročná agresívna in-line korčuliarka Martina Svobodová (na stupňoch víťazov v strede) sa stala v auguste druhýkrát za sebou víťazkou prestížnych X Games, ktoré sa konali v americkej Filadelfii. Druhá skončila Jenna Dowlingová z Anglicka (vľavo) a tretia Fallon Heffermanová z USA. FOTO - ARCHÍV
Aj takéto kúsky predvádzali na X Games jazdci na motokrosových motorkách. FOTO - INTERNET
Iba osemnásťročná agresívna in-line korčuliarka Martina Svobodová sa stala v auguste druhýkrát za sebou víťazkou prestížnych X Games, ktoré sa konali v americkej Filadelfii. Bratislavčanka, ktorá vyrástla v Petržalke, získala zlato za svoje výkony v disciplíne skatepark. Členka jedného z najlepších svetových družstiev Rollerblade world team získala za svoju najlepšiu jazdu 56,75 bodu. Druhá Jenna Dowlingová z Anglicka 47,75 a tretia Fallon Heffermanová zo Spojených štátov amerických 44,75 boda.
X Games sú najväčším a najvýznamnejším svetovým podujatím, zameraným na extrémne športy. Vzniklo v USA a delí sa na letnú a zimnú časť. Vstup mediálnych gigantov a sponzorov síce urobil z hier svetovo známe podujatie, ale napriek tomu si udržalo svoj „free“ charakter s bezplatným vstupom pre divákov, zákazom predaja alkoholu a množstvom sprievodných akcií, ktoré sú späté so životom komunity extrémnych športovcov.
„V každej disciplíne súťažilo 20 najlepších pretekárov z celého sveta. Po kvalifikácii postúpilo do finále desať najlepších. Ja som sa zúčastnila iba v disciplíne skatepark. Tu musí pretekár počas svojej voľnej jazdy využiť čo najviac prekážok rozostavaných v skateparku a predviesť na nich technicky náročné triky. Jazda trvá približne minútu. Vo finále mi mimoriadne vyšla prvá jazda, a to tozhodlo o mojom titule. Zároveň som si zabezpečila právo účasti na budúcoročných X Games,“ povedala tesne po návrate z Ameriky Martina Svobodová.
„Samozrejme, obhajoba bola náročná. Ani nie tak z hľadiska prípravy či súperov, ale pre prekážky, na ktorých sme jazdili. Boli väčšie ako zvyčajne, lebo boli stavané pre jazdcov na bicykli. Týždeň pred súťažou si nešťastne zranila koleno moja tímová kolegyňa Fabiola da Silva, a tak mi odpadla v boji o prvenstvo jedna veľká súperka. Popri mojej súťaži som mala možnosť sledovať aj iné disciplíny. Jazdilo sa nielen na korčuliach, ale aj na skateboardoch, špeciálnych bicykloch a na motokrosových motorkách. Niektorí pretekári predvádzali skutočne unikátne triky. Dnes už bežne vidieť na súťaži aj saltá. A to nielen na korčuliach či bicykli na U-rampe, ale aj na motokrosovej motorke. Ale ja radšej ostanem pri svojich korčuliach.“
Martina pred prázdninami zmaturovala na gymnáziu na Pankúchovej ulici, ale študovať na vysokej škole sa zatiaľ nechystá. O mesiac sa chystá späť do USA na majstrovstvá sveta v Los Angeles. Dovtedy ju možno stretnete aj vy priamo v uliciach Petržalky, na Dlhých dieloch či v Dúbravke na klasických sídliskových zábradliach.
Agresívne korčuľovanie zahŕňa disciplíny street (jazda spojená s prekonávaním prekážok na ulici alebo v skateparkoch) a jazda na U-rampe. Používané triky sa dajú rozdeliť na skoky s rotáciou okolo horizontálnej alebo vertikálnej osi, prípadne okolo oboch. Rotácia môže byť 180- až 900-stupňová. Ďalším základným trikom je šmýkanie korčuľami po prekážke - grind, ktorý sa používa v obmenách. Životným priestorom vyznávačov agresívneho korčuľovania je ulica, na ktorej ako prekážky slúžia schody, terasy či zábradlia.