
S postrekmi proti komárom sa začalo v nedeľu večer v Devínskej Novej Vsi a Devíne. Včera postrekovali aj v Karlovej Vsi. FOTO TASR- VLADIMÍR BENKO
V nedeľu neskoro večer začali v Bratislave postrek proti komárom. „Začali sme o 19.45 v dvoch mestských častiach - Devíne a Devínskej Novej Vsi, postrek trval asi do polnoci,“ povedala SME krajská hygienička Eva Haladová. Včera večer sa pokračovalo v Karlovej Vsi. „Krajská povodňová komisia odporučila ešte postrek v Petržalke,“ povedala. Rozhodnutie je teraz na petržalskom starostovi. Devín a Devínska Nová Ves vybrali ako prvé, lebo tu povodeň zatopila aj domy a starostovia i občania sa na komáre sťažovali a dožadovali sa riešenia.
Postrek odporučil hlavný hygienik Ivan Rovný. Podľa hygienikov dosiahol počet komárov kalamitný stav v noci zo stredy na štvrtok. „Ich výskyt bol vyšší, ale zlomilo sa to zo stredy na štvrtok, počasie komárom vyhovovalo, bolo teplo a vlhko,“ povedala Haladová. Kalamitný stav sa určuje subjektívne a objektívne. Podľa subjektívnych kritérií nastáva kalamita, ak komáre traumatizujú ľudí už aj psychicky. Toto kritérium bolo podľa hygienika Karola Rybára v Bratislave splnené. Objektívne nastáva kalamita, ak komáre bodnú človeka viac ako desaťkrát za minútu. Kalamitný stav sa však, ako vysvetlila Haladová, nepočíta tak, že jedna z „ľudských obetí“ stojí a čaká, koľko komárov ju bodne za minútu. Počíta sa množstvo lariev na území, ktoré bolo počas povodne zaplavené vodou.
Na postrek sa zatiaľ nepoužíva lietadlo, hoci na niektorých územiach Bratislavského kraja komisia odporučila aj tento spôsob, najmä tam, kde sú veľké otvorené plochy - polia. V okolí hraničných riek sa postrek z lietadla zväčša nerobí. Ako povedal Rybár, takto sa postrekovalo v roku 1996 a zo zahraničia prišli sťažnosti. Susedné krajiny by nás mohli obviniť, že ničíme ich ekosystém. Postrek zo zeme sa v Bratislavskom kraji využíva najmä pre terén. Lietadlo by muselo lietať nízko nad zemou, inak sa postrek zachytí na stromoch a je neúčinný. Zatiaľ sa postrekuje pomocou auta, používa sa chemický prípravok, ktorý ničí už vyliahnuté komáre. Na ničenie lariev by sme museli objednať nový biologický prípravok, čo by tvalo dlhšie.
Postrekuje sa večer, keď sú komáre aktívne, a ostatný hmyz, najmä včely, už nelietajú. Pre ľudí nie je chemikália nebezpečná. Po postreku budú hygienici situáciu ďalej monitorovať, ak to bude nevyhnutné, postrek sa zopakuje po štyroch až desiatich dňoch.
Naposledy sa komáre premnožili tak, že bolo treba postrekovať, na jar tohto roka a predtým po povodniach v roku 1997.
Na ničenie komárov pre nedostatok času využili krajské úrady peniaze na svoju bežnú prevádzku. V nedeľu večer sa však ministri financií a vnútra dohodli, že peniaze na postreky vyčlenia. Na boj proti komárom na celom Slovensku treba asi osem miliónov korún.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ