SME
Pondelok, 6. december, 2021 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Brehy Dunaja majú lode spojiť už o rok

Viacerí v Bratislave pripravujú lodnú MHD. Po Dunaji chcú spojiť hlavné mesto aj so Šamorínom, Devín zasa s Rakúskom.

Loďou Martin sa chcú previesť davy, teda najmä vtedy, keď je jazda zadarmo. Pravidelne to býva počas víkendu Bratislava pre všetkých.Loďou Martin sa chcú previesť davy, teda najmä vtedy, keď je jazda zadarmo. Pravidelne to býva počas víkendu Bratislava pre všetkých. (Zdroj: ARCHÍV SME)
info
Staré lode
Parníček Devín a Propeler
 • zač. 20. storočia – Bočnokolesový parníček pre 300 osôb vyrobili v Regensburgu. Prevážal ľudí v Budapešti na Margitin ostrov.
 • 1947 – loď začala premávať v Bratislave
 • 1968 – ho prestavali na reštauráciu. Keď vyhorela, lodné teleso presunuli do Hrušovskej zátoky
 • Dnes kotví v Bratislave a slúži ako galéria.
 • Posledný propeler uviedli do prevádzky v roku 1978 pod menom Kamzík, dnes známy pod menom Propeler.
 • Medzi Starým Mestom a Petržalkou premával do roku 2003.

BRATISLAVA. Od konca 19. storočia zabezpečovalo dunajský prievoz v
Bratislave viacero lodí. Posledná, loď Kamzík, známa ako Propeler, ukončila prevádzku v roku 2003. Bola stratová.

Odvtedy funguje lodné spojenie medzi Starým Mestom a Petržalkou len príležitostne, naposledy si ho mohli Bratislavčania vychutnať počas tohtoročného Majálesu. Po oba dni stály na oboch stranách Dunaja rady ľudí.

Plány predstavia čoskoro

Od začiatku roka sa intenzívnejšie hovorí o možnom obnovení prevádzky bratislavského Propeleru, či parníčku Devín, plány postupne dostávajú konkrétnu podobu. Za optimálnych podmienok by mohol dunajské brehy spájať už v budúcom roku nový katamaran pre 60 osôb.

Zatiaľ len v podobe plánov je vyrobenie repliky parníčka Devín. Ten by mohol slúžiť ako výletná loď. Vzniknúť by mohla aj regionálna lodná linka Dunajbus.

Viac stanovíšť

O obnovu pravidelnej lodnej dopravy v Bratislave sa snaží spoločnosť Nautivia. Plánuje zriadiť novú mestskú lodnú linku, takzvaný propeler.

„Na tento účel bude použité nové, moderné plavidlo typu katamarán s kapacitou približne 60 cestujúcich, osobitne navrhnuté a postavené pre tento účel,“ hovorí konateľ spoločnosti Ľubomír Feješ.

Plavebná trasa však nebude spájať len historické centrum so Sadom Janka Kráľa v Petržalke, ako to bolo v minulosti. Zapojiť chcú aj Euroveu a Riverpark.

info
Tipy na splav
Malý Dunaj pre nováčikov
 • 1-dňovky - Vrakuňa - Vlky Tomášov - Jelka
 • 2-dňovky - Vrakuňa - Jelka Tomášov – Jahodná

Lode si skúste požičať na splavuj. sk, splavma.sk či na www.malydunajsplav.sk

Podľa Starého Mesta by nešlo o Propeler v pravom zmysle slova. „Uvažujeme nad kombináciou linky, ktorá pasažierov rýchlo prepraví medzi atraktívnymi miestami Bratislavy, spojenými riekou, bez starostí s parkovaním či prestupmi v MHD, ale zároveň poskytne výhľad na Bratislavu z rieky a bude tým pádom aj určitou atrakciou,“ povedal hovorca Starého Mesta Tomáš Halán.

Pravidelná mestská linka obnoveného Propeleru bude v prevádzke denne, s intervalom asi každých 45 min po celý rok s výnimkou zastavenia plavby na Dunaji. „Pokiaľ sa nám podarí zabezpečiť pristávanie Propeleru a nastupovanie cestujúcich v jednotlivých lokalitách, je možné spustiť prevádzku už v budúcom roku,“ hovorí Feješ.

Verejnosti projekt predstavia 22. augusta o 17.00 v Staromestskej sieni na Vajanského nábreží 3.

Pontóny

Na pristávanie lodí sú nevyhnutné pontóny. Práve o tie pred Euroveou sa práve sporia mesto a mestská časť Ružinov s Krajským úradom životného prostredia. Jeho nový šéf Peter Hanulík (Smer) nevidí dôvod, prečoby nové pontóny nemal povoliť.

Druhej strane prekáža, že pontóny majú vyrásť na rušnom nábreží, kde môžu lode zničiť pokojnú vychádzkovú zónu.

Feješ vraví, že ideálne by boli nové pontóny, ktoré by mali krytú čakáreň, predajňu cestovných lístkov, občerstvenie a doplnkové služby.

Dunajbus

info
Lode v meste
 • Propeler - loď Devín má spájať petržalský breh s bratislavským; presnú trasu ešte nemá.
 • Dunajbus - spojí Šamorín, Bratislavu a Hainburg.

V pláne je aj zriadenie regionálnej linky. Takzvaný Dunajbus by mal byť plniť funkciu prímestskej dopravnej a turistickej lodnej dopravy. Spájala by Šamorín a jeho okolie s centrom Bratislavy, až a ďalej do Hainburgu.

Podobne by turistické lodné spojenia mohli fungovať medzi Devínskou Novou Vsou a Devínom s centrom národného parku Donau Auen v Dolnom Rakúsku. Žitný ostrov okolo Šamorína možno cez plavebnú komoru v Čunove prepojiť loďami s oblasťou Sigetkoz v Maďarsku.

Farebný parníček

V pôvodnom pláne mal podľa Feješa ako obnovený propeler fungovať parníček Devín, teda replika lode, ktorá kotví na nábreží. Firma ju zverila neznámemu umelcovi Adolfovi Bencovi, ktorý ju natrel žltoou a červenou farbou a vystavuje tam svoje diela.

Loď je však pomalá a núkajú ju skôr na „romantické výhliadkové plavby“.

ico

Na Malý Dunaj si môže trúfnuť každý

Rameno Dunaja, ktoré vytvára Žitný ostrov, tečie pomaly. Splavia ho aj začiatočníci či rodiny s deťmi.

BRATISLAVA. Za stavidlami pri Slovnafte sa od hlavného toku Dunaja oddeľuje Malý Dunaj. Pokojne, rýchlosťou od troch do piatich kilometrov za hodinu sa kľukatí nížinou. Lemuje ho pás lužného lesa, ktorý vytvára ilúziu, že sa plavíte v hustom lese. Za stromami sa rozprestierajú polia.

Okolo Malého Dunaja sú vodácke krčmy a táboriská, požičovne lodí, v obciach na okolí reštaurácie s rybacími špecialitami. V Jelke, Tomašíkove a Jahodnej sú zachovalé kolové vodné mlyny, v Kolárove plávajúci, lodný mlyn.

Malý Dunaj tečie okolo Mosta pri Bratislave, Malinova, Tomášova, Janíkova, Hurbanovej Vsi, Jelky, Blahovej, Dunajského Klátova a Jahodnej k Topoľníkom. Nakoniec pri Kolárove sa po takmer 120 kilometroch vlieva do Váhu. Vážsky Dunaj sa po ďalších 25 kilometroch v Komárne vlieva do Dunaja. Žitný ostrov, ktorý vytvára, je najrozsiahlejším riečnym ostrovom v Európe.

Splav na Malom Dunaji nie je náročný, vhodný je aj pre úplných začiatočníkov a rodiny s deťmi. „Je vhodnejšie, keď ide skupina, na vode je viac lodí a je to aj bezpečnejšie,“ hovorí Peter Tóth z požičovne člnov na Malom Dunaji. Pred splavom si možno urobiť krátky kurz, niekomu postačí úvodné školenie pred splavom. „Plaviť sa dá aj so sprievodcom, ale obvykle stačí inštruktáž,“ hovorí.

Dunajské rameno je splavné po celej dĺžke. Vybrať sa dajú trasy na rôznych úsekoch. Možno si vybrať jednodňovú, dvojdňovú alebo aj trojdňovú trasu.

Na splavenie Klátovského ramena, kde je aj vodný mlyn, však treba povolenie.

Najznámejšie táborisko pre vodákov je v Jelke pri vodnom mlyne. Dunaj sa tam rozširuje, sú tam bufety a reštaurácia. Rátať však treba s tým, že v táborisku to obvykle žije po celú noc a kto sa chce vyspať, mal by zvoliť iné táborisko. Kempov je popri Malom Dunaji dosť.

Nenáročný splav je aj na rieke Morave, ktorá sa vlieva do Dunaja pod Devínskym bralom. Najbližší splav k Devínu je z Vysokej na Morave.

jelka_res.jpg

Kolový mlyn v Jelke , pri skanzene na trávnatej pláži sa dá rozložiť stan a varia tu skvelé haláslé. Prvá písomná zmienka o Jelke je z roku 1197.

FOTO SME – PAVOL FUNTÁL

Viera Juhászová

Čo si zobrať na splav:

 • Lode a vodácku výbavu požičovňa doručí na miesto objednávky. K dispozícii i bývajú obvykle dvoj a trojmiestne kánoe. Začiatočníci dostanú pred splavom inštrukcie a krátky rýchlokurz.
 • Oblečenie do lode: plavky, krátke nohavice, tričko, šiltovku, nepremokavú bundu. Nezabudnite na repelent, inak si váš splav užijú viac komáre, ako vy.
 • Veci zabaľte nepremokavo, na mobil a doklady je dobré plastové puzdro na krk .
ico

Prešov a Martin vozia výletníkov

Výlet loďou v rámci Bratislavy stojí od päť do desať eur.

BRATISLAVA. Výletné lode Martin a Prešov prevážajú výletníkov na okrajové miesta Bratislavy. Každý deň okrem pondelka sa možno dvakrát denne zviezť na Devín. Cesta tam trvá 90 minúť, späť pol hodiny. Počas prázdnin loď premáva dvakrát denne – o 10.00 a o 14.30.

V Devíne stojí dve hodiny, potom sa vracia. Spiatočný lístok pre dospelého je sedem eur, deti od 2 do 15 rokov päť eur.

Linka do Čunova premáva len cez víkendy, raz denne o 14.00. Loď kotví pri Danubiane. Spiatočný lístok stojí 10 eur, detský šesť eur. Platí zároveň na vstup do galérie.

Trištvrtehodinový bratislavský okruh sa začína v prístave. Najprv ide k Mostu Lafranconi, otočí sa, prepláva k Mostu Apollo a vráti sa do prístavu. V lete sa robia okruhy trikrát denne o 11.00, 13.30 a 15.30. Spiatočný lístok stojí päť eur, detský 3,50 .

Viera Juhászová

ico

Katamaran

Do centra Viedňa dorazí za 75 minút.

Medzi Viedňou a Bratislavou premáva päť krát denne rýchly Twin City Liner. Katamaran sa pohybuje po Dunaji suverénne najrýchlejšie, do centra Viedne dorazí za 75 minút. Po hladine pláva maximálnou rýchlosťou 37 uzlov, pre suchozemcov 60 kilometrov za hodinu.

Ceny lístka sú odstupňované podľa sezóny, dňa a linky a pohybujú sa od 19 do 33 eur na jednosmernú plavbu. Spiatočný lístok lacnejší nie je.

katamaran_res.jpg

vju

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 4. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 5. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 6. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 7. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 8. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú
 9. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 10. Vieme, ako si môžete dopriať a nezaťažiť pritom rodinný rozpočet
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 3. Changes to the System of Remedies, Procurement Law Amendment
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Compliance – who should be responsible?
 6. Employee's age as a new ground for notice of termination
 7. Ako podnikať na internete. V Košiciach sa to naučíte zadarmo
 8. Buďte o krok napred voči konkurencií so štúdiom MBA
 9. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 10. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 146
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 761
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 902
 4. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 903
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 296
 6. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 4 681
 7. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 3 532
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 161
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 153
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 049
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Anton Sládek: Bratislava - budova bývalej sociálnej poisťovne na Bezručovej - interiér
 2. Matej Vagač: Ukradnutý verejný priestor. V Horskom parku sú porušené vlastnícke práva.
 3. Anton Sládek: Dunaj XIII. Most Apollo a okolo
 4. Anton Sládek: Bratislava - Vysoká ulica včera a dnes
 5. Anton Sládek: Bratislava - Klemensova ulica
 6. Anton Sládek: Bratislava - Heydukova ulica
 7. Martin Pekár: Prečo limit 130 km/h život v Bratislave nezlepší
 8. Anton Sládek: Spomienka na továreň Gumon
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 226
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 393
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 933
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 870
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 775
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 409
 7. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 746
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 736
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Zatvoriť reklamu