V Bratislave pribúda požiarov skládok a smetí. Okresné riaditeľstvo hasičského a záchranného zboru zaregistrovalo na území hlavného mesta do júla 621 požiarov. Z toho bolo 67 požiarov odpadkových kontajnerov a 77 požiarov skládok odpadov a smetí, čo je spolu 144 požiarov. Požiare odpadov teda tvoria štvrtinu všetkých požiarov.
Pri požiaroch kontajnerov sú dve hlavné skupiny vinníkov. Ide najmä o nedisciplinovaných fajčiarov, ktorí svoje nedostatočne uhasené nedopalky odhadzujú do smetných nádob a nie do priestoru na vrchu modernejších kontajnerov, ktoré sú na to navrhnuté. Ak nedopalky hádžu na zem iba tak, stávajú sa nevedomky vinníkmi vzniku ďalšej veľkej skupiny požiarov trávnatých porastov. Okrem nedbalosti fajčiarov horia kontajnery často následkom hry detí s otvoreným ohňom alebo priamo úmyselným zapálením mladými výtržníkmi.
Ľudia smeti a nelegálne skládky väčšinou zapaľujú, aby spálili odpad. Mali by si však uvedomiť, že spaľovať odpad možno iba na miestach, kde sa nemôže rozšíriť. Podnikatelia navyše podľa zákona o ochrane pred požiarmi nesmú spaľovať horľavé látky na voľnom priestranstve bez písomného súhlasu Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Bratislave. Za nedodržanie tejto povinnosti môžu dostať pokutu až do výšky 500 000 korún. To sa týka najmä rôznych stavebných firiem, ktorým pri búraní starých objektov, úprave plôch alebo stavbe nových objektov vzniká množstvo dreveného odpadu, ktorý svojvoľne spaľujú, a tým porušujú zákon.
(r)