Na byty, ktoré ešte vlastní developer, si banka uplatňuje záložné právo.
BRATISLAVA. Na prepadnutej streche v komplexe 3nity včera stáli dvaja robotníci istení lanami.
Obyvatelia hotovej veže ich pozorujú cez okná a namiesto informácií o oprave zrútenej budovy počúvajú o tom, že im možno vypnú prúd na chodbách, či odstavia vodu. Všetko sú to zatiaľ nepotvrdené reči.
Potvrdené však majú problémy developera. V liste vlastníctva desiatok bytov pribudlo „oznámenie o začatí výkonu záložného práva“.
Ide o byty, ktoré vlastní člen developerskej skupiny – firma Nadlan. Pri viacerých svieti aj červená plomba, ktorá zamedzuje akékoľvek nakladanie s bytmi.
Veriteľom firmy je Volksbank. Na otázky, či firma prestala platiť svoje záväzky a byty tak prejdú na banku, odmietla Volksbank odpovedať s odvolaním sa na bankové tajomstvo.
„Banka v uvedenom prípade postupuje v súlade so Zákonom o bankách a v súlade so zmluvnou dokumentáciou,“ vraví hovorkyňa Volksbank Jana Lukáčová.
Domáci nevedia, čo čakať
Pád garáže - 3nity
- 1. júla 2012 ráno sa zrútila strecha viacposchodovej garáže s wellness.
- Podľa developera nastala chyba v statike, statik projektu vraví, že chybu nespravil.
- Polícia začala trestné stíhanie vo veci pre trestný čin všeobecného ohrozenia;
- Momentálne sa čaká na znalecké posudky.
„Vzhľadom na rozsah výkonu záložného práva usudzujem, že dlhy developera sú veľké a už nemá iné zdroje,“ vysvetľuje si postup banky advokát Martin Abrahám, ktorý sa zaoberá realitami.
Právnik Marek Benedik zasa vysvetľuje, že výkon záložného práva má viesť k predaju majetku, ale to ešte neznamená, že byty už prešli do vlastníctva banky.
Nadlan je dcérska spoločnosť developera 3nity Vara Group. Hovorkyňa skupiny Iveta Adamcová včera na otázky neodpovedala.
„Tých, ktorí sú už vlastníci bytov, sa tento výkon záložného práva netýka,“ vysvetľuje advokát Abrahám.
Oznámenie je pri bytoch vo vlastníctve firmy Nadlan. Problém tak môžu mať podľa právnika tí obyvatelia, ktorí sa ešte nestali vlastníkmi bytov napriek tomu, že developerovi už zaplatili.
V ich prípade bude pred predajom potrebné získať súhlas banky, čo môže to byť spojené s ďalšími nákladmi naviac. Včera nebolo jasné, koľko je takýchto prípadov.
Obyvatelia bytovky nevedia presne, čo sa deje. Viacerí pod zárukou anonymity hovorili so SME. Tvrdili, že za problémami firmy môžu byť nedoplatky za energie. S hovorcom Západoslovenskej energetiky sa včera neporadilo spojiť.
Ľudia z veže sa obávajú, že im odpoja elektrinu zo spoločných priestorov, teda napríklad z chodieb a že im nepôjdu výťahy. „Elektrinu v byte síce budeme mať, ale doň sa dostaneme tak po schodoch a so sviečkou,“ vraví jeden z vlastníkov bytov.
Obávajú sa aj odstávky vody. Bratislavská vodárenská včera prípadné nedoplatky nevedela potvrdiť, informácie sľúbila dnes.
Prepadnutá garáž je teraz uzavretá. Náhradné parkovanie ľuďom developer poskytol vo vedľajšej administratívnej budove vzdialenej asi dvesto metrov od bytoviek.
„Podľa správcu by sme si však svoje autá mali vyparkovať, lebo za parkovanie ešte nie je zaplatená faktúra, je to len objednané,“ sťažuje sa obyvateľ.
Pád ešte nevyšetrili
Príčiny zrútenia stavby zatiaľ nie sú známe. Stavebná firma v polovici júla vyvracala obvinenia anonyma, že na stavbe mali riediť betón a použiť menej kovových výstuží, ako bolo potrebné. Poprela to aj firma Gleeds Slovensko, ktorá robila stavebný dozor.
„Množstvo zabudovanej výstuže v stavbe je v zmysle platnej realizačnej dokumentácie,“ vyhlásil jej riaditeľ Kamil Baďo s tým, že betón odobrili nezávislé skúšky.
Tieto informácie sa podľa Baďa šírili pre nedoriešené zmluvné vzťahy medzi jednotlivými subdodávateľmi.
Zrútenie podľa statikov muselo spôsobiť viac chýb.
Jedna z veží je obývaná.
FOTO SME- GABRIEL KUCHTA