J&T Real Estate sa vraj vyjadrí až po lete. Ak by súhlasili, zachovala by sa z ústavu časť s laboratóriami.
BRATISLAVA. Nový návrh, ktorým by sa Výskumný ústav vodného hospodárstva (VÚVH) stal súčasťou developérskeho projektu a pozemky pod bratislavským Parkom kultúry a oddychu (PKO) by ostali mestu, spoločnosť Henbury Development stále analyzuje. TASR to potvrdila hovorkyňa J&T Real Estate Katarína Krajňáková. Spoločnosť by sa k návrhu mala vyjadriť po lete.
"Mám prísľub od Henbury, že sa oficiálne k tomuto návrhu vyjadrí z pohľadu ekonomického a urbanisticko-architektonického, či je možné priestor využiť na realizáciu ich zámeru," poznamenal primátor Bratislavy Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD), ktorý sa domnieva, že dohodu možno dosiahnuť. "Potrebujú čas na posúdenie. Predpokladám, že v septembri už budeme mať odpoveď."
Mesto s Henbury Development rokovalo ešte 21. júna, keď spoločnosti predstavilo nový návrh z dielne ministerstva životného prostredia. Podľa neho by sa zachovala tá časť výskumného ústavu, v ktorej sú najcennejšie technológie, zvyšok by sa stal súčasťou investičného zámeru.
Ministerstvo dá súhlas, ak nebude škodovať
"Zachovala by sa tak jeho 60-ročná tradícia, výhodná poloha pri Dunaji a vzácne hydrotechnické laboratóriá, ktoré sa podieľajú na významných medzinárodných projektoch. Išlo by o obojstranne prijateľnejšie riešenie," domnieva sa minister Peter Žiga (Smer-SD).
Pripomína však, že s novým riešením bude súhlasiť len v prípade, ak to nebude poškodzovať zelený rezort.
Mesto chce získať do svojho vlastníctva štátne pozemky pod VÚVH a tie vymeniť za pozemky pod PKO. Nová alternatíva vznikla po tom, čo sa minister Žiga vyjadril, že nevidí dôvod na to, aby sa problémy samosprávy riešili na úkor zeleného rezortu a VÚVH. Nový ústav s unikátnymi laboratóriami by totiž museli postaviť nanovo na inom mieste, čo by bolo časovo aj finančne náročné.
PKO potrebuje kotolňu a rozvody
Ak mesto dohodu s Henbury Development dosiahne, bude musieť hľadať peniaze napríklad na novú kotolňu a rozvody.
"Suma, ktorú máme alokovanú v rozpočte, možno nebude stačiť," poznamenal Ftáčnik. V jednej časti budovy je vykurovanie zabezpečené plynovou kotolňou, v druhej je parná, ktorá je neefektívna a vykazuje straty. "Kurič, ktorý tam kúril, povedal, že už sa tam nikdy nechce vrátiť, lebo systém je náročný aj z hľadiska obsluhy," dodal primátor.