BRATISLAVA. "Ak sa v lokalite konajú športové či kultúrne podujatia, počet dosahuje aj niekoľko stoviek ľudí za deň," povedal pre TASR hovorca bratislavského Nového Mesta Marek Tettinger.
Hoci lanovku najviac využívajú rodiny s deťmi, vyhliadku z nej si často vychutnávajú aj mnohí zahraniční turisti. "Najčastejšie Česi, turisti z Rakúska, Nemecka a Poľska. Mali sme však už aj návštevy z Austrálie či z arabských krajín," poznamenal Tettinger s tým, že návštevníci si najčastejšie kupujú jednosmerný lístok. Jednu cestu teda absolvujú pešo. Na Kamzík sa lanovkou môžu dostať aj cyklisti.
Dráha bola postavená v 70. rokoch minulého storočia. Dlhá je 1000 metrov a cesta hore trvá 15 minút. "Nie je to však lanovka, pri ktorej ide o rýchlosť. Je to o tom, že ľudia majú vyhliadku," vysvetlil strojník Milan Hanečka. Za sedem rokov po rekonštrukcii sa na dráhe podľa jeho slov nestal žiadny úraz a lanovka slúži bez poruchy.
Samosprávu lanovka ročne stojí 180.000 eur. Podľa novomestského starostu Rudolfa Kusého je však o ňu vždy veľký záujem. "Je atrakciou Nového Mesta i Bratislavy a prevezie sa ňou viac než 22.000 ľudí každý rok," podotkol.
Lanovka premáva v lete od utorka do nedele od 10.00 do 18.00 h. Vyviesť sa ňou môžu Bratislavčania každú celú hodinu. Ak je však návštevníkov veľa, premáva nonstop.
Keďže vyťaženosť lanovky ovplyvňuje sezóna aj počasie, z hľadiska návštevnosti sú najúspešnejšie letné mesiace. "Ale aj jar a jeseň v prípade, že je priaznivé počasie," dodal hovorca.