Oblasť od vodnej veže po bývalé PKO je zelená, nostalgická a miestami nebezpečná. Podhradie vypovedá o minulosti a nerealizovaných plánoch.
BRATISLAVA. História podhradia a židovské pamiatky mesta boli témou piatej z vlastivedných vychádzok, ktoré vznikajú na základe mapy kultových miest Bratislavy.
Cesta viedla spod Nového mosta po bodoch 618 – 622 mapy, až po jednu z najvýznamnejších pamiatok na slávnu židovskú históriu mesta – Pamätník Chatama Sofera.
Kam sa pôjde
Plánované vlastivedné prechádzky M_P_BA
Bratislavské metro Slovenská národná galéria Ružinovské fontány Kamenné námestie Od Palugyaya k Lafranconimu (Kalvária, Slavín, Bôrik)
Od mosta po tunel
Hneď na začiatku vyvrátil jeden zo sprievodcov, Ivor Švihran, známy bratislavský mýtus, že podhradie bolo obeťou výstavby mosta. „Podhradie sa búralo v troch vlnách, prvá v 40. rokoch, druhá v 60. rokoch a tretia v 80. rokoch.“
Popri pamätníčku bývalého Meridianus Posoniensis nultého poludníka, podľa ktorého sa v Uhorsku robili mapy, sa päťdesiatka ľudí presunula po nábreží k Žižkovej ulici. Vyšlapali k trojici zelených panelákov, fragmentu nepostaveného sídliska Podhradie zo 60. rokov. Projekt sídliska s budúcim mostom SNP nerátal. Postavili ho až na prelome 60. a 70. rokov. Jeho najznámejšia obeť, synagóga, dnes stojí ako zmenšený model na pôvodnom mieste.
A lá Barrandov
Oproti Riverparku sa v bývalom kameňolome ukrýva torzo kúpaliska, ktoré malo pripomínať to pražské na Barrandove. Popri predstavovaní si, ako z výšky po kameňoch padá voda, a ako zo skokanských mostíkov skáču do bazéna plavci a ľudia sa opaľujú pod stromami, treba byť opatrný. Okolie bazéna je dnes nebezpečné, v zeleni pod nohami číhajú hlboké, nezakryté šachty. „Pamätníci spomínajú, že v roku 1949 bazén pokusne napustili, no voda bola špinavá a veľmi studená,“ hovorí sprievodca.
Žižkova - ulica cintorínov
Sprievodca Martin Záni rozpráva o židovských pamiatkach. Na ortodoxnom židovskom cintoríne ľudia nakukujú do opraveného domu smútku a dozvedajú sa o pohrebných obyčajoch Židov.
Z troch cintorínov – sv. Mikuláša, židovského ortodoxného a neologického, ktoré nasledujú za sebou, dnes už nevidieť Dunaj, výhľadu bráni Riverpark. Atmosféru strateného sveta si napriek tomu zachovávajú.
Prečítajte si aj: Synagóga je dnes múzeom
Nultý poludník leží oproti vodnej veži a je v smere severovýchodnej veže hradu.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Bazén je dnes nebezpečné miesto, v jeho blízkosti sú hlboké, nezakryté šachty.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Interiér Pamätníka Chatama Sofera. FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Plány sídliska Podhradie a jeho nedokončené torzo, tri zelené paneláky
(v pozadí jeden z nich). FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Pre mnohých exotické miesto - ortodoxný židovský cintorín.
Muži a vydaté ženy musia mať zakryté hlavy. FOTO SME - GABRIEL KUCHTA