
Poďakovanie a pero od primátora dostali ľudia, ktorí sa podieľali na záchranných prácach počas povodne. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Nedávne povodne stále zasahujú do nášho života. Či už je poriadny prírastok komárov, alebo čistenie studní a deratizácia. Primátor Jozef Moravčík v Primaciálnom paláci usporiadal spoločenské stretnutie, na ktorom poďakoval účastníkom protipovodňových opatrení. Na stretnutí sa zúčastnili zástupcovia Krajského riaditeľstva Policajného zboru, Záchrannej brigády Civilnej ochrany a ostatných zložiek mesta, ktoré sa podieľali na záchranných prácach. Od primátora dostali poďakovanie a pero na pamiatku. Nestretli sme tam však žiadnych vojakov alebo požiarnikov, ktorí pracovali priamo v teréne.
„Celý priebeh akcií bol na vysokej úrovni, čo som bol sám prekvapený. Problémy sa vyskytli hlavne v tom, že mnohí ľudia boli príliš iniciatívni a veci chceli robiť bez premyslenia v širších súvislostiach. To je nebezpečné. Tento problém sa vyskytol jeden deň v Zohore. Podaril sa však eliminovať prostredníctvom krajskej povodňovej komisie. Povodie u nás spravuje jeden správca toku bez ohľadu na katastrálne delenie mesta. To je veľmi dôležité,“ vysvetlil nám technický námestník primátora Peter Minárik.
Podľa slov odborníkov z hľadiska bezpečnosti organizáciu povodia treba robiť po prirodzených cestách a lokálne záujmy musia ustúpiť bokom. Je to v súlade s európskou smernicou o vode.
Priebeh povodní všetci odborníci hodnotili s optimizmom. Situácia sa podchytila s časovým predstihom. „Podľa prognóz sme vedeli predpokladať, ako bude narastať výšková hladina Dunaja a Moravy, takže sme sa dokázali spojiť. Z hľadiska zabezpečovacích prác pozitívnu úlohu zohrali najmä správcovia vodného toku. Bežné problémy s nedostatkom jutových vriec sa rýchlo vyriešili,“ informoval nás Ján Sandtner z Krajského úradu v Bratislave.
(vz)