BRATISLAVA. Teraristika je ideálnym koníčkom pre alergikov alebo pre tých, ktorí nemajú čas chodiť von so psom. Plazy či obojživelníky nenáročné na potravu v ľahko udržiavateľnom teráriu sú omnoho menej náročné ako psy či mačky, hovorí teraristka a študentka architektúry Diana Rodáková.
„Nemusíme siloumocou ohmatkávať, krotiť a cvičiť,“ tvrdí chovateľka, ktorá mala doma naraz aj 35 druhov rôznych exotických zvierat, ako sú chameleóny, pytóny či leguány.
Prerastené sklamanie
Ľudia podľa nej milujú najmä farebné druhy ako veľhady kráľovské, chameleóny jemenské, žaby dendrobatky, korytnačky písmenkové a zelenkasté. Ak sa neporadia, môžu byť sklamaní, že ich zviera je chorľavé, nedostupné či náročné. Prekvapení bývajú aj tí, ktorým sa „milá dažďovka zmení na trojmetrového hladného fešáka“.
Vyhláška
Nebezpečné druhy
-
pavúky, škorpióny;
-
žraloky, kajmanské
korytnačky, krokodíly; -
jedovaté plazy a nejedovaté hady dlhšie ako tri metre;
-
medvede, hyeny, levy;
aj pandy.
Chovanie nebezpečných druhov už nie je odkázané na pašovateľov, čierny obchod dokonca podľa colníkov ustáva. „Za posledných šesť, sedem rokov je zrejmé, že snahy o nelegálne obchodovanie so živočíchmi sa stali skôr ojedinelým javom,“ tvrdí hovorkyňa Finančného riaditeľstva Miroslava Slemenská.
Teráriové zvieratá možno chovať aj v byte. „Treba zapojiť zdravý rozum a nevybrať si do podkrovného bytu chladnomilný horský druh, do studenej pivnice púštny druh,“ hovorí chovateľka Rodáková.
Susedia sa podľa nej úteku desiť nemusia. „Ak poznáte spôsob života daného zvieraťa, viete odhadnúť, kam by sa mohlo ukryť,“ hovorí. „Dvojmetrový leguán sa cez vetračku neprepchá.“ Ak by predsa len zmizli, treba hneď volať veterinárnu správu, hasičov a políciu. Chovateľ môže dostať za útek pokutu až tisíc eur, podnikateľ až 40tisíc eur.
Aj toto je domáci miláčik.
FOTO: DIANA RODÁKOVÁ
Nové pravidlá
Slovensko má len čerstvé pravidlá chovu nebezpečných živočíchov, platia od mája tohto roka. Napríklad jedovaté hady žijúce na zemi musia mať ohradu do výšky polovice ich tela a levy treba chovať v páre či v skupinke. Chránené druhy musia mať druhovú kartu, nebezpečné zvieratá sa nahlasujú veterinárnej správe. „Dodržiavanie požiadaviek vyhlášky kontrolujeme,“ hovorí Paulína Komárová z úradu.
FOTO: DIANA RODÁKOVÁ