Na školu robí zbierku. Výška investície sa odhaduje na 5,6 milióna eur, ročný rozpočet obce je na úrovni dvoch miliónov eur.
BRATISLAVA. Viac ako 800 školopovinných detí z obce Chorvátsky Grob navštevuje základnú školu.
Obec dnes disponuje len základnou školou s prvými štyrmi ročníkmi v štyroch triedach. "Počet detí v Chorvátskom Grobe, do ktorého patrí miestna časť Čierna Voda, neustále narastá. Ročne sa narodí okolo 100 detí. Obec sa snaží situáciu riešiť," tvrdí prednosta Chorvátskeho Grobu Peter Matula.
Demografické ukazovatele naznačujú, že obec nevyhnutne potrebuje novú plnohodnotnú školu. Predstavitelia obecnej samosprávy už niekoľko mesiacov hľadajú riešenia a najmä financie na jej výstavbu. Výška investície sa odhaduje na 5,6 milióna eur, ročný rozpočet obce sa pohybuje na úrovni dvoch miliónov eur.
"Obec hľadá finančné prostriedky aj vo svojich vreckách. Na výstavbu novej školy vytvorila špeciálny účet. Obecné zastupiteľstvo tiež prijalo uznesenie, ktorým garantuje presun 70 percent financií rozpočtového prebytku na tento špeciálny účet," dodal Matula.
Prispievať na účet môžu aj obyvatelia i podnikateľské subjekty. Peniaze sú uznesením zastupiteľstva účelovo viazané len na výstavbu novej školy. Starosta obce Miroslav Marynčák neustále vyzýva obyvateľov, ktorí v obci nemajú trvalý pobyt, aby prispeli na tento účet sumou, o ktorú obec prichádza na podielových daniach za neprihlásených obyvateľov.
Do kariet Chorvátskemu Grobu nehrá ani fakt, že Miestna časť Bratislavy Vajnory už obci oznámila, že vzhľadom na preplnené vlastné triedy deti z Chorvátskeho Grobu prijímať do škôl už nebude.
Aj Vajnory by potrebovali rozšíriť školy a škôlky. Viac tu:
"Starosta obce už so žiadosťou o finančnú podporu požiadal Ministerstvo financií SR, Ministerstvo školstva SR a Bratislavský samosprávny kraj. Odpovede ministerstiev boli ale zamietavé. Minister školstva Dušan Čaplovič na našu žiadosť odpovedal známym prehlásením, že finančné prostriedky môžu prideliť len na výstavbu školy, ak má škola žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo žiakov so zdravotným znevýhodnením," doplnil Matula.
Predstavitelia obce Chorvátsky Grob sa ale verejne pýtajú, či ostatné deti na školu nemajú nárok? Podporu z EÚ vraj v dynamicky sa rozrastajúcej obci v blízkosti hlavného mesta nie je možné získať. "Sme v neštandardnej situácii, a preto je treba hľadať aj neštandardné riešenia. Aj napriek negatívnemu postoju štátnych orgánov sa budeme naďalej snažiť ich hľadať. Tie predsa musia existovať," domnieva sa starosta.
Hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák potvrdil, že ministerstvo sa nechystá finančne podporiť výstavbu školy v Chorvátskom Grobe. Dodal, že za vzniknutú situáciu je zodpovedná práve obec, ktorá nezvládla miestny rozvoj.
Pri stavaní nových štvrtí sa totiž podľa neho malo myslieť aj na základnú infraštruktúru, ktorej súčasťou by bola aj škola, čo sa ale nestalo. Kaliňák však dodal, že ministerstvo je ochotné hľadať spoločne s obcou iné riešenie, ak príde samospráva s novým návrhom. Ako príklad možného riešenia uviedol hovorca dvojzmennú prevádzku v škole s dopoludňajším aj popoludňajším vyučovaním.