Petržalka sa zatiaľ do stopovania nezapojí. Aj v centre treba doriešiť detaily.
BRATISLAVA. Neodpratané hnedé kôpky po psoch možno nebudú putovať do odpadu, ale do laboratórií. Za majiteľom psa potom poputuje pokuta.
Staré Mesto a Petržalka, ktoré robia najviac kontrol psičkárov, by po psoch chceli pátrať aj podľa DNA zo „vzorky“, ktorú nechali na chodníku.
Staré Mesto
Kto tam žije
celkový počet psov:
rok 2007 – 1777,
rok 2011 – 2 413kríženci – 565
yorkshirský teriér – 146
jazvečík – 107
labrador – 90
zlatý retriever – 74
Jack Russel teriér – 61
čivava – 54
Foto: AUTOR
„Máme za sebou rokovanie s Centrom výskumu živočíšnej výroby v Nitre o možnostiach uskladnenia vzoriek a podmienkach ich držania, urobili sme si prieskum, aké náklady by s odobratím a uskladnením vzoriek mestskej časti vznikli a aké sú legislatívne možnosti na tieto kroky,“ povedal staromestský hovorca Tomáš Halán.
Najväčšie sídlisko Petržalka to zvažovalo tiež, no narazili tam na problémy. „V Petržalke je päť až osemtisíc psov, ktorí nie sú prihlásení v Petržalke ale v inom meste alebo obci, prípadne ich majitelia neprihlásili do evidencie vôbec. Takže identifikácia prostredníctvom DNA by pri dnešnej legislatíve nesplnila svoj účel,“ hovorí Mária Grebeňová-Laczová.
Vzorky DNA by totiž mohli odoberať len tam registrovaným psom a teda trestali by len ich majiteľov. Ostatných by vypátrali jedine, keby sa do projektu zapojilo celé Slovensko a vytvorilo psiu DNA databázu.
FOTO - Praha 7
Aký bude poplatok?
Aj Staré Mesto uznáva, že takáto metóda naráža na legislatívne problémy. Starostka Tatiana Rosová (SDKÚ) sa preto chce obrátiť na poslancov parlamentu. Rieši napríklad otázku, či by náklady na odobratie a uskladnenie vzorky boli vo výške pokuty, alebo vo výške trov správneho konania.
„Samospráva tiež dnes nemá možnosť donútiť majiteľov poskytnúť vzorku DNA psa, čo je možné riešiť buď úpravou veterinárneho zákona alebo v zákone o podmienkach držania psov,“ dodáva hovorca Starého Mesta Tomáš Halán.
Myšlienku už začala testovať Praha 7, ktorá v apríli k psím exkrementom na uliciach osadila tabuľky s textom: „DNA tohto psa už máme. Jeho adresa je len otázkou času.“ Na Slovensku nápad zaujal aj najväčšiu košickú mestskú časť Terasa. Tá už zistila, že kontrolné testy by vyšli na 40 eur.
Staré Mesto vyrátalo, že by ho vyšlo aspoň 60 eur, pričom maximálna pokuta je 65 eur. "Náklad na analýzu a uskladnenie vzorky na 10 rokov by bol približne 48 eur a ďalšie náklady, ktoré sa v tejto chvíli nedajú vyčísliť, by malo Staré Mesto s odoberaním, uskladňovaním a expedovaním vzoriek do Nitry," vraví Halán.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Desaťtisíce za upratovanie
Neodpratané hnedé kôpky na uliciach stoja mestské časti tisíce eur. Staré Mesto na ich odstraňovanie minulo 36tisíc eur, pričom na dani za prihlásených psov vybralo 47tisíc eur. Petržalka minulý rok na dani vybrala 177tisíc eur, na čistenie ulíc a chodníkov nielen od psov minula 290tisíc.
Na uliciach sú tiež koše na vyhadzovanie psích výkalov s papierovými vreckami. V Starom Meste je ich 146, chýbajú však napríklad vo vychádzkových lokalitách ako je Slavín. V Petržalke 180 a ich prevádzka podľa hovorkyne vyjde na 90tisíc eur. Tam je zase problémom, že vrecká zo stojanov často zmiznú už predpoludním.
„Niektorí ľudia si zvykli brať naraz viacej vrecúšok na psie exkrementy, a tak sa stáva, že na iných tieto nezvýšia,“ vraví hovorkyňa.
Halán však podotýka, že psie exkrementy sa nepovažujú za nebezpečný odpad, a preto ich ľudia môžu v obyčajnom igelitovom vrecúšku odhadzovať aj do bežných smetiakov, čo mnohí aj robia.
Majiteľov psov kontroluje mestská polícia, ktorá môže dať pokutu do 33 eur. Musí ich však pri čine „pristihnúť.“
Aj čivava môže byť cholerik
Rebríček obľúbených psov sa opäť zmenil. Rastie aj ich počet.
BRATISLAVA. Zoznamy prihlásených psov, ktoré zverejnili mestské časti Staré Mesto a Petržalka, ukazujú, že v bratislavských domácnostiach je čoraz viac malých psov.
Yorkshirské teriéry, čivavy či „westíky“ vystriedali priateľských labradorov, zlatých retrieverov a elegantné vyžly. Či sú malé psíky naozaj aj milé, závisí podľa veterinárky Ingrid Valábkovej od výchovy. „Malé plemená môžu byť nervóznejšie, cholerickejšie. Ale vždy to záleží na majiteľovi. Ak ten pozná vlastnosti plemena, vie z neho urobiť milého, príjemného psíka,“ vraví.
A tak podľa nej z bojových plemien dokážu byť úžasné rodinné psy a naopak nebezpečný môže byť malý nevychovanec.
Počet evidovaných psov v meste celkovo stúpa. V Petržalke bolo pred piatimi rokmi v evidencii spolu 4301 psov, aktuálne ich evidujú 5572. V Starom Meste pribudlo za posledné štyri roky šesťsto psov.
Obe mestské časti si pochvaľujú, že po ich kampaniach sa prihlásili ďalší, v Petržalke ich bolo až 241.
Povinnosťou majiteľov je psy nielen registrovať, ale od 1. novembra aj dať začipovať. Povinnosť platí pre každé mláďa, ostatné psy by mali majitelia dať začipovať do konca septembra 2013.
Veterinárka Valábková však hovorí, že záujem o čipovanie rastie len pomaly. „Najčastejší dôvod je vystavenie pasu a cestovanie so psom do zahraničia.“
him