Most otvoria v auguste, chýbajúci cyklochodník však ešte nemá ani trasu.
Cyklotrasa
Varianty
Trasa cez Sihoť – ostrov je však strategickým vodným zdrojom, vedenie trasy odmieta BVSka, štátne lesy, agrorezort aj ochranári;
Popri severnom brehu Karloveského ramena – potrebné vysporiadanie pozemkov;
Súbežná trasa s Devínskou cestou – bez terénnych úprav pre bežných rekreačných cyklistov nezjazdná.
BRATISLAVA. Cyklistov na riečny ostrov Sihoť, kde je dnes vodný zdroj, ktorý zásobuje celý západ Bratislavy, Marianku a časť Malaciek, nepustite!
Odporúča Bratislave ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, spolu so štátnym lesmi a Občianskym združením Nie ropovodu cez Žitný ostrov. Dôvodom je podľa nich ochrana vodných zdrojov.
„Zhodli sme sa na tom, že cyklisti by pre územie neznamenali nič dobré,“ hovorí Tomáš Mikulec, prvý podpredseda Občianskeho združenia.
Kadiaľ budú jazdiť cyklisti medzi Karlovou Vsou a Devínom ostáva nejasné. O cyklotrase majú v septembri rozhodovať bratislavskí poslanci. „Uvidíme, či vyhrá odborný názor a či nakoniec nepadne politické rozhodnutie,“ dodáva Mikulec.
Most bude, cyklotrasa nie
Už v auguste majú otvoriť cyklomost z Devínskej Novej Vsi do rakúskeho Schlosshofu, spojenie pre cyklistov medzi Devínom a Karlovou Vsou však bude aj potom chýbať.
Kto ide dnes z Karlovej Vsi na Devín, buď skončí spolu s cyklotrasou pri ostrove Sihoť, alebo riskuje cestu po frekventovanej Devínskej ceste. Niektorí sa pustia aj cez les.
„Po otvorení cyklomosta sa môže stať, že prídu cyklisti zo zahraničia do Devínskej Novej Vsi a nebudú vedieť, ako ďalej,“ hovorí Sven Šovčík, predseda bratislavského najsilnejšieho poslaneckého klubu SDKÚ a Most-Híd, ktorý je aj členom dozornej rady Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Navrhuje, aby chýbajúcu cyklotrasu zaplatilo mesto z dividend Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.
Vodárenská má na trase medzi Karlovou Vsou a Devínom vodný zdroj na riečnom ostrove Sihoť. Pre ochranu vodných zdrojov a aj potrebu kopania ďalších studní však trasu cez ostrov odmietajú, navrhujú takzvaný mimosihoťský variant.
Bratislava neplní plán
Z prebytku hospodárenia vodárenskej za minulý a predchádzajúce roky by mala Bratislava dostať asi 1,2 milióna eur, schválili to už na valnom zhromaždení akcionári vodární. „Dividendy budú vyplatené v čo najkratšom čase,“ tvrdí hovorca vodárenskej Zenón Mikle.
Ich použitie na cyklotrasu je však ešte neisté. Primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru), vraví, že je otázne, či mesto nebude peniaze potrebovať na krytie iných výdavkov. „Máme veľmi nízky predaj majetku, chýbajú nám peniaze, čo sme si naplánovali. Zo 14 miliónov eur sme ho zatiaľ predali za 2,9 milióna, čiže nám chýbajú peniaze na to, čo sme si naplánovali,“ vysvetľuje Ftáčnik.
Šovčík za najsilnejší poslanecký klub vraví, že ak mesto dostane mimoriadne peniaze, mali by sa použiť na projekty. „Nemali by sa rozplynúť v rozpočte na splatenie starých dlžôb.“
Ftáčnik dodal, že o použití peňazí rozhodnú bratislavskí poslanci v septembri.
Rokovania až po otvorení
V tomto termíne, teda až po otvorení cyklomosta, má bratislavské zastupiteľstvo rozhodovať aj o cyklotrase medzi Devínom a Karlovou Vsou. Možnosti sú tri.
Prvou je trasa cez Sihoť, tento variant však brzdí ochrana vodných zdrojov, druhou je cyklotrasa mimo Devínskej cesty, medzi záhradami, túto cestu však zas komplikujú súkromní vlastníci pozemkov, treťou možnosťou je súbežná trasa s Devínskou cestou. Tá zas je podľa Michala Feika, poradcu primátora, ktorý spracoval materiál o cyklotrase, pre bežných rekreačných cyklistov je bez terénnych úprav nejazdná. Dôvodom je náročný terén s množstvom vyvýšených miest.
Šovčík vraví, že sa prikláňajú k takzvanému mimosihoťskému variantu. Rovnaký názor majú aj ochranári. Mikulec tvrdí, že im podarilo získať mapu, kde je zakreslená trasa, ktorá môže viesť cez prevažne štátne pozemky. S vedením mesta však o nej ešte nerokovali. Mikulec vaví, že stále čakajú na termín rokovania.
Ostrov Sihoť funguje ako vodný zdroj od roku 1886, je to najstarší vodný zdroj. Bratislavský ostrov Sihoť bol v máji slávnostne vyhlásený za chránený areál.
Prečítaj si názor hydrogeológa - tu
Pozri sa, ako to vyzerá na ostrove Sihoť - fotogaléria
Pozrite si fotogalériu >>
Prečítaj si viac o Sihoti
Cyklotrasa popri Devínskej dnes končí pri vstupe na ostrov Sihoť.