BRATISLAVA. Majú nápad, projekt, odhodlanie, často však narazia na úrady. Tí, ktorí vydržia a získajú všetky povolenia, menia verejný priestor trvalo či len na pár dní.
Na Ufo na Novom moste posadil mladý trnavský umelec Andrej Haršány dvoch zelených mužíkov, v Petržalke zas nedávno spadli z neba veľké kocky.
Umelec vybavoval inštaláciu mimozemšťanov asi od vlaňajšieho septembra, mladí ľudia z Petržalky sa pre povolenia spojili s bratislavským poslancom.
Nedávna verejná galéria v podchode medzi Panskou a Židovskou vznikla kvôli termínom úradov načierno.
Prileteli na mesiac
Sedia na okraji, akoby hompáľali nohami. Na bratislavskom Ufe sa budú dať štvormetroví zelení mužíčkovia vidieť ešte mesiac.
Ich autor, umelec Haršány, vraví, že od vlaňajšieho septembra riešil umiestnenie v spolupráci s prevádzkovateľom reštaurácie Ufo, statikmi aj architektmi.
Zelené postavy sa začali vo verejnom priestore objavovať vlani, prvé takzvané Urban E.T. postavil Haršány do Váhu v Ružomberku, po Bratislave chce pokračovať ďalej. „Až keď ich bude viac, bude to mať zmysel,“ hovorí umelec.
Vysvetľuje, že postavy pre svoje inštalácie si vybral zámerne rovnaké a zámerne zelené, vždy ich však osadí do iného priestoru. V rieke pôsobia enviromentálne, pripomínali aj akýchsi scifi rybárov, na bratislavskom Ufe zas asociujú mimozemšťanov.
„Figúry sa dostávajú do vzájomnej symbiózy s miestom, ktoré pretvárajú a menia jeho zaužívaný symbol a vzhľad,“ približuje inštalácie umelec. „Spolunažívanie tela a miesta je o to účinnejšie, čím je miesto špecifickejšie.“
Padli z neba
Akoby padli z neba a zaryli sa do zeme. Veľká hracia, Rubikova a kocka zložená z puzzle trčia z trávnatej plochy v Petržalke neďaleko Technopolu.
Z pozostatkov stožiaru vysokého napätia ich vytvorili traja mladí Bratislavčania. Premaľovali tri veľké betónové kvádre, ktoré na najväčšom sídlisku v strednej Európe, ležali medzi domami ešte od čias výstavby Petržalky. Hoci boli zo surového betónu, roky sa pri nich stretávali miestni.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Hracie kocky
„Maľovali sme to asi desať hodín,“ hovorí Peter zvaný Gajduz z Petržalky. „Bol víkend a vonku asi 36 stupňov, ľudia z okolia nás povzbudzovali.“
Jedna obyvateľka im upiekla koláč, ďalšia doniesla malinovku. Peter vraví, že hracími kockami chceli oživiť sídlisko. Motív hry si pre maľbu zvoli zámerne. „Nechceli sme, aby to niekoho poburovalo, ani riešiť žiadnu náboženskú, nacionalistickú či politickú tému, chceli sme, aby to páčilo.“
Projekt podporilo združenie Mladá Petržalka, dobrovoľníkom zaplatili farby a pomohli vybaviť povolenia.
Gajduz vraví, že nie sú členmi Mladej Petržalky, akciu robili len ako obyvatelia.
Výraznou akciou vo verejnom priestore sú aj Partizáni fotografie Šymona Klimana. Veľkorozmerné portréty účastníkov Slovenského národného povstania s úryvkami ich spomienok na povstanie visia napríklad pod Novým mostom. Most sa má na výročie Povstania vrátiť 29. augusta k svojmu staronovému názvu – Most SNP. Kliman pri tejto príležitosti chce obnoviť prelep fotiek.
Pečiatky a manuál
Byrokraciu pri umiestňovaní umenia do verejného priestoru kritizuje aj český umelec Krištof Kintera. Keď chcel na pražský Nuselský most umiestniť memento samovrahom, ktorí z neho skočili, potreboval vraj asi štyridsať pečiatok.
Hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad povedala, že postupy by chceli umelcom zjednodušiť. Magistrát chce vydať manuál o potrebných povoleniach.
Kocky, ktoré spadli z neba priamo do Petržalky:
Dvaja z troch autorov - Martin a Peter
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Zelení mužíkovia od Andreja Haršányho na bratislavskom Ufe:
FOTO - TASR
Urban E.T. v Ružomberku:
FOTO: andrejharsany.sk
Partizáni Šymona Klimana.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA