BRATISLAVA. Vráťme život do Starej tržnice! vyzýva neformálne združenie Aliancia Mestské centrum Stará tržnica. Stoja za ním ľudia z občianskych združení, organizátori akcií. Sľubujú pretvorenie tržnice na mestské centrum s trhmi, službami a kultúrnymi podujatiami.
„Priestor bude slúžiť ľuďom a bude nezávislý od verejných dotácií,“ píšu vo svojej výzve.
Ľuďom zo združenia sa nepáči, že pamiatková budova v historickom centre Bratislavy je už viac než tri roky zatvorená, obyvatelia a turisti sa dnu dostanú len príležitostne počas akcií.
Tie by malo v priestoroch na Námestí SNP organizovať Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS). Rozhodli o tom ešte vo februári bratislavskí poslanci, mestská organizácia má dostať tržnicu do svojej správy. Dodnes sa tak však nestalo.
Preberajú od februára
Dôvodom sú podľa hovorca primátora Ľubomíra Andrassyho stále nedokončené preberacie protokoly. Mesto vraj muselo s BKIS dohodnúť záležitosti od rozsahu prebratých priestorov až po platby za elektrinu. Prebrať priestory by vraj malo v najbližších týždňoch.
„Ak by išlo o efektívne využitie priestorov tržnice, myšlienku by sme podporili,“ dodal Andrassy. Združenie sa však už vraj bude musieť dohodnúť s BKIS, ktoré má podľa rozhodnutia poslancov budovu spravovať.
BKIS sa už s neformálnym združením stretlo. O konkrétnom projekte však ešte nerokovali, tvrdí Patrik Taliga z BKIS.
Vraví, že BKIS chce naplniť zámer využiť priestor na kultúru. Tržnica však bude podľa BKIS potrebovať úpravy na dlhodobú prevádzku. „Preto sme tam podujatia tohtoročného kultúrneho leta nezaradili.“
Pripomienky online
Činnosť tržnice ako mestského centra má podľa výzvy združenia stáť na troch pilieroch – trhy, služby a kultúrne podujatia. Práve trhy z tržnice však vylúčilo posledné rozhodnutie mestských poslancov.
„Myšlienka vrátiť trhy do tržnice je prirodzená potreba využívať budovu na účel, na aký bola postavená,“ tvrdí neformálne združenie. Trhy by chceli cez víkendy, nešlo by len o potraviny, ale aj o trhy blšie, dizajnové či burzy kníh.
V neformálnom združení mestského centra sú aj organizátorky bratislavského Dobrého trhu.
Kultúrna ponuka sa má orientovať na diskusie, koncerty vážnej hudby, tanečné workshopy či premietania.
Centrum Stará tržnica by nemalo byť závislé od mestskej kasy, tržnicu chcú preto ponúkať aj na súkromné eventy a voľné priestory prenajímať. Zriadiť by tam chceli napríklad aj úschovňu batožiny či požičovňu bicyklov.
Združenie tvrdí, že priestory chce získať a prevádzkovať transparentne. O svojich krokoch sľubuje informovať verejnosť, projekt a jeho kroky budú môcť ľudia pripomienkovať na webe.
Sledujte projekt Starej tržnice na bratislava.sme.sk
Čo hovorí, predseda najsilnejšieho klubu v meste SDKÚ - Most-Híd (Sven Šovčík):
"Mestský poslanecky klub SDKÚ-DS a Most-Híd podporil zverenie Starej tržnice do správy Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, aby slúžila verejnosti na spoločenské či kultúrne podujatia. Uvedomujeme si, že v Starej tržnici už v dnešnej dobe nie je možné zriadiť klasický trh s ovocím a zeleninou.
Stará tržnica by však mohla v budúcnosti slúžiť ako celomestské komunitné centrum, kde by sa okrem kultúrnych a spoločenských podujatí mohli celoročne konať aj rôzne príležitostné trhy ako napríklad Dobrý trh na Panenskej ulici v Starom Meste.
S Výzvou Vráťme život do Starej tržnice nie som zatiaľ oboznámený."
Členmi Aliancie Mestské centrum Stará Tržnica v abecednom poradí sú:
Gábor Bindics, Kultúrne Centrum Dunaj
Lucia Faltínová, Fórum donorov
Denisa Chylová, Mladý pes n.o.
Zora Jaurová, Fórum kreatívneho priemyslu
Martin Jenča, kreatívne štúdio Milk
Mirka Ľachká, Európsky kontaktný bod
Palo Murín, o.z. Hlava 98
Illah van Oijen, Dobrý trh
Matúš Vallo, Mestské zásahy
Barbara Zavarská, Dobrý trh
Tržnicu vysťahovali ešte počas vlády primátora Andreja Ďurkovského.
FOTO - ARCHÍV SME
Nedávno bol v tržnici festival Viva Musica!
FOTO – SME