BRATISLAVA. O časť Pečnianskeho lesa zatiaľ štát zrejme nepríde ani na príkaz súdu. Ten nariadil zapísať ako nového vlastníka málo známe združenie Človek a strom, ktoré pozemok získalo výmenou za zeme v Šiatorskej Bukovinke v okrese Lučenec. Ministerstvo pôdohospodárstva však výmenu z čias prvej Ficovej vlády spochybňuje.
„Zámenná zmluva odporuje zákonu,“ povedala hovorkyňa ministerstva Magda Tóth Želeňáková. To si myslel lučenecký kataster, ktorý výmenu medzi štátnymi Lesmi a združením zastavil a odmietol zapísať nového vlastníka.
Opäť rozhodujú
Najvyšší súd katastru prípad vrátil na stôl, aby o zápise nového majiteľa znovu rozhodol. Rozsudok je právoplatný od 4. júna, združenie však zatiaľ ako majiteľa nezapísali. „Správa katastra opakovane skúma platnosť zmluvy v nadväznosti na rozsudky Krajského súdu a Najvyššieho súdu SR,“ povedal riaditeľ Správy katastra Lučenec Milan Mészáros.
Pečniansky les na brehu Dunaja
Pozrite si fotogalériu >>
Nového majiteľa predtým nezapísali, lebo podľa nich Lesy SR zámennú zmluvu s občianskym združením podpísali v novembri 2009 o deň skôr, ako dostali súhlas ministerstva pôdohospodárstva s výmenou štátnych pozemkov. Kataster podotýkal, že ak by išlo o bežnú prax, ministerstvo by už nemohlo meniť zmluvné podmienky. Úradníkovi, ktorý súhlas písal, tiež podľa katastra chýbalo poverenie.
Prečítajte si k téme: Les uchránili pred developermi
Prečítajte si k téme: Central parku v meste neveria
Súd zrušil Simona
Exminister Zsolt Simon (Most) po nástupe v júli 2010 podozrivú výmenu zastavil. Najvyšší súd však v marci 2012 skonštatoval, že to urobiť nemohol. Podľa neho by to bolo retroaktívne. „Uvedený úkon ministra sa nemôže vzťahovať na predmetnú zámennú zmluvu, ktorú je možné zrušiť iba zákonnými prostriedkami,“ skonštatoval senát Miroslava Gavalca. Podľa Najvyššieho súdu tiež Lesy ako štátny podnik mali právo zámenu štátnych pozemkov uskutočniť.
Či bola výmena platná, však opäť rozhodne súd. Na podnet ministerstva totiž začiatkom mája Lesy SR podali žalobu, kde ju žiadajú vyhlásiť za neplatnú.
Celý les až po hranicu s Rakúskom je tiež od februára chránený. Združenie Človek a strom by tam už nemohlo uskutočniť prestavbu na bratislavský Central park, ako plánovalo. Na otázky, či má oň stále záujem, nereagovalo. V Pečnianskom lese žije aj chránený bobor, môžete stretnúť i srny a počuť ďatle. Chráni tiež zdroje pitnej vody pre Bratislavu. Špinia ho však bezdomovci, ktorí sa tam ukrývajú.