BRATISLAVA. Žiadne zápchy, semafory či opravy ciest. Pri mestskej hromadnej doprave sen, pri MHD na vode realita. Pre hlavné mesto ju navrhuje Vysoké učení technické v Brne. Študenti a pedagógovia prezentovali včera školské projekty, menili v nich nábrežie Bratislavy.
Staré Mesto totiž podpísalo s fakultou architektúry Vysokého učení v Brne zmluvu o spolupráci. Projekty budú študenti ďalej rozvíjať, dvaja dokonca robia o nábreží v Bratislave diplomovú prácu.
Mestské loďky
Študent Petr Kundrat predstavil urbanistické vízie nábrežia. Chce, aby sa Dunaj stal súčasťou Bratislavy. „Dnes Bratislava nepracuje s riekou ako ostatné mestá.“
Nákladná doprava, ktorá dnes na Dunaji dominuje, by podľa neho byť vyrovnaná s osobnou. Časom by vraj mohli premávať mestské loďky, ktoré by sa mali stať súčasťou MHD ako napríklad v Rotterdame.
„Zaujíma nás nábrežie, už od piatich rokov pozorujem zmeny okolo Starého mosta,“ vysvetľuje Karel Havliš, docent a vedúci Ústavu navrhovaní fakulty architektúry záujem o Bratislavu. „Robíme aj návrhy v súvislosti so Svratkou a Svitavou, no to sú v porovnaní s Dunajom potoky.“
Dunaj by mohol byť značkou Bratislavy, myslí si Michal Krištof doktorand fakulty architektúry vysokého učení v Brne. Pripomína, že Bratislave dnes chýba vízia, kam má mesto smerovať v najbližších 20 či 30-tich rokoch. Značkou by vraj mohol byť práve Dunaj.
Hlavná architektka Ingrid Konrad pre SME povedala, že pripravuje manifest o kvalite architektúry a urbanizmu v Bratislave. Má to byť dokument, ktorý mesto zaviaže skvalitňovať verejné priestory a zároveň aj povie, kto to bude mať na starosti, kto bude zodpovedný. Budú tam definované zásady rozvoja k jeho novej kvalite.
Manifest chce architektka vydať ešte tento rok.
Štyri zastávky
Kedy a či vôbec niekedy pôjdeme v Bratislave do práce loďou namiesto autobusu, je otázne.
Predseda dopravnej komisie Bratislavy Jozef Uhler (SDKÚ) vraví, že o MHD na vode ešte nerokovali. Takúto dopravu si však vie v Bratislave predstaviť skôr ako výletnú atrakciu, nie ako MHD. Upozorňuje napríklad na čas nalodenia a vylodenia.
Osobnú lodnú dopravu v meste presadzuje aj staromestská starostka Táňa Rosová (SDKÚ). Chce nad Dunaji oživiť takzvaný Propeler. Má mať štyri zastávky – Tyršovo nábrežie, pri Eurovei, osobný prístav v Starom Meste a Riverpark. Ročné náklady odhadlo Staré Mesto na asi 80 až 90-tisíc eur.
Propeler by mal zastavovať aj v Osobnom prístave, mladí architekti z Brna navrhujú, aby sa zmenil na uvítací bezbariérový priestor. Upozorňujú aj na chýbajúci kontakt s vodou a výhľad na Dunaj.
Ten by mala riešiť lavička na vysokej nohe. Osadiť ju plánuje združenie Punkt v spolupráci so Starým Mestom.
Juraj Kačenka navrhuje na nábreží multifunkčný pavilón.
VIZUALIZÁCIA