STARÉ MESTO. Pisztoryho palác - bývalé Leninovo múzeum na Štefánikovej ulici v Bratislave, pomaly ožíva. Dvanásť rokov boli priestory paláca zatvorené, dnes sa opäť otvárajú verejnosti.
Pisztoryho palác
Pisztoryho palác nechal postaviť lekárnik Felix Pisztory koncom 19. storočia pre svoju rodinu.
V roku 1938 z obavy pred prenasledovaním rodina ušla do zahraničia.
V roku 1939 bol palác sídlom nemeckého veľvyslanectva.V jeho priestoroch sa prechádzali aj Himmler, Goebels, Tiso, Durčanský či Mach.
Po vojne palác vyrabovali a v roku 1952 rozhodla komunistická strana o zriadení Leninovho múzea v jeho priestoroch.
Po roku 1988 veľká časť leninskej výzdoby zmizla, od roku 1993 budova slúžila zahraničným Slovákom.
Od roku 2000 bol palác zatvorený a neprístupný verejnosti.
Pritiahnuť ľudí do paláca chce mimovládna organizácia Via Cultura prostredníctvom rôznych podujatí. Konať by sa tu mali diskusie, okrúhle stoly, výstavy, pre verejnosť by mali v starej kinosále premietať filmy.
Ako na dnešnej tlačovej konferencii informovala štatutárna zástupkyňa organizácie Magda Vášáryová, práve dnes štartuje súťaž jednominútových filmov na tému Stredná Európa, jej charakteristiky a budúcnosť, ktorú vyhlasuje mimovládna organizácia Via Cultura. Prehliadka tých najlepších filmov, ktoré ľudia pošlú, by sa mala konať v kinosále paláca, ktorú ešte pred vyhlásením výsledkov organizácia obnoví.
Upravia dvor a zfunkčnia kinosálu
Mimovládna organizácia Via Cultura získala pred dvoma mesiacmi súhlas staromestského zastupiteľstva na tri roky, aby sa pokúsila oživiť priestory paláca. Ako informovala Vášáryová, centrum Pisztory bude komunitno-kultúrnym centrom prístupným pre verejnosť.
Organizácia dva mesiace čistila palác od smetí, vynášali polámaný nábytok aj množstvo zaschnutých plechoviek od farieb. Odpadkami naplnili osem nákladných áut. Počas leta chcú oživiť aj unikátny dvor a sprístupniť reprezentačné priestory paláca. Vzniknúť by tu mala čitáreň a knižnica o histórii bratislavského Starého Mesta, kde by sa viedli diskusie na témy týkajúce sa kultúry, napríklad o postavení menšín či žien v spoločnosti.
Vybudujú knižnicu
V septembri chce Via Cultura vyhlásiť v Bratislave zbierku kníh, ktoré by Staromešťania boli ochotní darovať knižnici. Do obnovy paláca už mimovládna organizácia zo získaných peňazí investovala od 10 do 15-tisíc eur.
Na súťaži jednominútových filmov, ktorá sa dnes začína, sa môžu zúčastniť amatéri i profesionáli. Filmy by mali modernou a pútavou formou, námetom aj obsahom podčiarknuť vzťah občanov k jednotlivým krajinám strednej Európy, jej význam v Európskej únii a Európe ako kontinentu.
Magda Vášáryová je poradkyňou saského zastupiteľstva v Drážďanoch, kde má zastúpenie každá z krajín strednej Európy. "Chceli sme vymyslieť niečo, čím vlastne prispejeme k tomu, aby sme vedeli, či v očiach ľudí existuje stredná Európa a ako," povedala Vášáryová. Preto sa rozhodla zorganizovať filmovú súťaž zatiaľ len na Slovensku, neskôr by sa mohla konať aj v ďalších krajinách.
Prihlasovací formulár aj podmienky súťaže nájdu záujemcovia na internetovej stránke mimovládnej organizácie www.viacultura.sk, filmy môžu posielať do 31. októbra. Komisia odborníkov filmy zhodnotí a vyberie najlepších 20 z nich. Víťazné filmy vyhodnotí Forum Mitteleuropa v Drážďanoch.