BRATISLAVA. Éru svetoznámeho skladateľa s blízkym vzťahom k Bratislave – Franza Liszta možno spoznať až do konca októbra. Nielen milovníkom hudby to umožňuje expozícia Franz Liszt a jeho bratislavskí priatelia vo Výstavnom pavilóne Slovenského národného múzea (SNM) na Žižkovej ulici v bratislavskom Podhradí.
Otvorili ju v októbri minulého roka a pre veľký záujem verejnosti ju predlžujú do 31. októbra, agentúru SITA o tom informovala Lucia Fojtíková z Hudobného múzea SNM.
Výstava Franz Liszt a jeho bratislavskí priatelia pripomína dvojsté výročie narodenia Franza Liszta. Približuje jeho osobnosť, život a dielo a jeho vzťahy k Bratislavčanom na základe historických dokumentov - originálov aj ich reprodukcií. Sprístupnené sú nielen klasickými spôsobmi, ale tiež cez moderné multimediálne inštalácie. Fojtíková upozornila, že vystavené dokumenty pochádzajú z múzeí, galérií, archívov, knižníc a zo zbierok cirkevných inštitúcií.
Lisztove listy
Výrazná časť dokumentov na výstave pochádza z pozostalosti bratislavského mestského archivára Jána Batku (1845-1917), jedného z najväčších obdivovateľov Franza Liszta v Bratislave, ktorá je uložená v Archíve hl. mesta SR Bratislavy.
Sú medzi nimi napríklad aj listy písané Lisztom. Z Galérie mesta Bratislavy sú okrem iného olejové portréty a busty Franza Liszta a jeho priateľov - osobností bratislavského kultúrneho života od významných výtvarných umelcov 19. storočia Viktora Tilgnera, Jána Fadrusza, Aloisa Strobla.
Dobovú Bratislavu priblížia návštevníkom početné grafiky. Dopĺňajú ich dobové klavíry a hudobné nástroje domácich nástrojárov zo zbierkového fondu SNM - Hudobného múzea. Pamätné múzeum a dokumentačné centrum Ferenca Liszta v Budapešti (Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont Budapest) požičalo hudobniny (dobové tlače).
Kto to bol?
Franz Liszt (22. októbra 1811, Raiding – 31. júla 1886, Bayreuth) je považovaný za génia hudby 19. storočia a jedného z najslávnejších mužov kultúrnej Európy svojej doby.
"Bol hudobnou osobnosťou mnohých tvárí. Ako fenomenálny klavírny virtuóz triumfoval po celej Európe. Symfonickú hudbu radikálne inovoval a svojimi experimentmi v oblasti harmónie, foriem a miešania štýlov anticipoval hudbu 20. storočia. Bol nekonvenčným dirigentom, podporovateľom novej hudby, originálnym mysliteľom a inšpirujúcim spisovateľom. Stal sa najväčším učiteľom klavíra svojej generácie a svojou metódou vyučovania udomácnil princíp dnešných majstrovských kurzov," informovalo SNM. Liszt sa tiež angažoval v dobročinných podujatiach, pomáhal propagovať hudbu iných skladateľov a usiloval sa zlepšiť spoločenské postavenie umelcov. S Bratislavou svoj život spájal od detstva.
"Prvý koncert deväťročného Liszta v Bratislave v roku 1820 mal mimoriadny význam pre jeho ďalšiu medzinárodnú koncertnú kariéru a priniesol mu prísľub štipendia pre ďalšie vzdelávanie. Nasledujúce Lisztove návštevy a pobyty v Bratislave až do roku 1885, keď mesto navštívil naposledy, sú svedectvom živého vzájomného vzťahu umelca a svetoobčana Liszta a mesta, jeho záujmu o hudobný život v Bratislave a priateľských vzťahov s mnohými Bratislavčanmi," dodáva sa v tlačovej správe k výstave.
Výstava Franz Liszt a jeho bratislavskí priatelia je vo Výstavnom pavilóne SNM na Žižkovej ulici 16 v Bratislave otvorená do 31. októbra, denne okrem pondelka od 10:00 do 17:00 s posledným vstupom o 16:30. Viac podrobností o programe Slovenského národného múzea možno nájsť na jeho webstránke - http://www.snm.sk.