SME

Spoznať éru Franza Liszta sa dá do konca októbra

Výstava Hudobného múzea Slovenského národného múzea "Franz Liszt a jeho bratislavskí priatelia" pripomína okrem iného vzťah skladateľa, klaviristu a dirigenta k Bratislave.

BRATISLAVA. Éru svetoznámeho skladateľa s blízkym vzťahom k Bratislave – Franza Liszta možno spoznať až do konca októbra. Nielen milovníkom hudby to umožňuje expozícia Franz Liszt a jeho bratislavskí priatelia vo Výstavnom pavilóne Slovenského národného múzea (SNM) na Žižkovej ulici v bratislavskom Podhradí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Otvorili ju v októbri minulého roka a pre veľký záujem verejnosti ju predlžujú do 31. októbra, agentúru SITA o tom informovala Lucia Fojtíková z Hudobného múzea SNM.

Výstava Franz Liszt a jeho bratislavskí priatelia pripomína dvojsté výročie narodenia Franza Liszta. Približuje jeho osobnosť, život a dielo a jeho vzťahy k Bratislavčanom na základe historických dokumentov - originálov aj ich reprodukcií. Sprístupnené sú nielen klasickými spôsobmi, ale tiež cez moderné multimediálne inštalácie. Fojtíková upozornila, že vystavené dokumenty pochádzajú z múzeí, galérií, archívov, knižníc a zo zbierok cirkevných inštitúcií.

SkryťVypnúť reklamu

Lisztove listy

Výrazná časť dokumentov na výstave pochádza z pozostalosti bratislavského mestského archivára Jána Batku (1845-1917), jedného z najväčších obdivovateľov Franza Liszta v Bratislave, ktorá je uložená v Archíve hl. mesta SR Bratislavy.

Sú medzi nimi napríklad aj listy písané Lisztom. Z Galérie mesta Bratislavy sú okrem iného olejové portréty a busty Franza Liszta a jeho priateľov - osobností bratislavského kultúrneho života od významných výtvarných umelcov 19. storočia Viktora Tilgnera, Jána Fadrusza, Aloisa Strobla.

Dobovú Bratislavu priblížia návštevníkom početné grafiky. Dopĺňajú ich dobové klavíry a hudobné nástroje domácich nástrojárov zo zbierkového fondu SNM - Hudobného múzea. Pamätné múzeum a dokumentačné centrum Ferenca Liszta v Budapešti (Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont Budapest) požičalo hudobniny (dobové tlače).

SkryťVypnúť reklamu

Kto to bol?

Franz Liszt (22. októbra 1811, Raiding – 31. júla 1886, Bayreuth) je považovaný za génia hudby 19. storočia a jedného z najslávnejších mužov kultúrnej Európy svojej doby.

"Bol hudobnou osobnosťou mnohých tvárí. Ako fenomenálny klavírny virtuóz triumfoval po celej Európe. Symfonickú hudbu radikálne inovoval a svojimi experimentmi v oblasti harmónie, foriem a miešania štýlov anticipoval hudbu 20. storočia. Bol nekonvenčným dirigentom, podporovateľom novej hudby, originálnym mysliteľom a inšpirujúcim spisovateľom. Stal sa najväčším učiteľom klavíra svojej generácie a svojou metódou vyučovania udomácnil princíp dnešných majstrovských kurzov," informovalo SNM. Liszt sa tiež angažoval v dobročinných podujatiach, pomáhal propagovať hudbu iných skladateľov a usiloval sa zlepšiť spoločenské postavenie umelcov. S Bratislavou svoj život spájal od detstva.

SkryťVypnúť reklamu

"Prvý koncert deväťročného Liszta v Bratislave v roku 1820 mal mimoriadny význam pre jeho ďalšiu medzinárodnú koncertnú kariéru a priniesol mu prísľub štipendia pre ďalšie vzdelávanie. Nasledujúce Lisztove návštevy a pobyty v Bratislave až do roku 1885, keď mesto navštívil naposledy, sú svedectvom živého vzájomného vzťahu umelca a svetoobčana Liszta a mesta, jeho záujmu o hudobný život v Bratislave a priateľských vzťahov s mnohými Bratislavčanmi," dodáva sa v tlačovej správe k výstave.

Výstava Franz Liszt a jeho bratislavskí priatelia je vo Výstavnom pavilóne SNM na Žižkovej ulici 16 v Bratislave otvorená do 31. októbra, denne okrem pondelka od 10:00 do 17:00 s posledným vstupom o 16:30. Viac podrobností o programe Slovenského národného múzea možno nájsť na jeho webstránke - http://www.snm.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 814
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 662
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 445
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 690
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 650
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 300
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 561
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 519
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu