BRATISLAVA. Na portál odkazprestarostu.sk, ktorý pomáha riešiť občianske sťažnosti smerujúce k samosprávnym úradom, prišlo od začiatku roka 285 podnetov. Najviac sťažností je na znečistené prostredie a nedostatky infraštruktúry.
"Najviac podnetov nám od založenia portálu chodí z Bratislavy. V prvých 6 mesiacoch tohto roka upozornili občania z jednotlivých mestských častí hlavného mesta na 178 záležitostí," uviedol pre TASR Ctibor Košťál, riaditeľ Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI), ktorý portál založil.
Najviac podnetov na magistrát
Najviac podnetov spadá do kompetencie magistrátu hlavného mesta (53), v Ružinove bolo nahlásených 35 podnetov, v Petržalke 23, v Starom Meste 21 a v Novom Meste 15. "28 z týchto podnetov bolo vyriešených, 5 je neriešených a na riešení 145 podnetov samosprávy pracujú."
Z iných slovenských miest prišlo v tomto roku na portál najviac podnetov zo Šale a Prešova (32) a Banskej Bystrice (24). Kým v Šali sú okrem dvoch záležitostí všetky v štádiu riešenia, v Banskej Bystrici už samospráva vyriešila 10 z tohtoročných podnetov.
"Nedá sa to však iba takto kvantitatívne porovnávať," pripomína Košťál. "Podnety sú rôzne a inak sa dá vyriešiť napríklad nepokosená tráva a inak problém s údajnými autovrakmi, kde sa pri riešení musí dodržať zákonný postup. Podľa Košťálových slov je však potešiteľné, že v poslednom období výrazne ubudlo podnetov, ktoré samosprávy neriešia.
"Keď samosprávy vedia, že podnety sleduje veľké množstvo ľudí, nedovolia si problémy ignorovať." Z hľadiska typov podnetov podľa štatistík už dlhodobo prevládajú podnety týkajúce sa životného prostredia - čierne skládky, znečistenie a pod., nasledované nedostatkami infraštruktúry, ako je napr. oprava ciest, chodníkov. V mnohých podnetoch sa ľudia obracajú na samosprávu aj v súvislosti so zlým a divokým parkovaním.
Desať miest Slovenska
Do projektu Odkaz pre starostu sa zapojilo už 10 slovenských miest, pričom postupne sa zapájajú aj ďalšie mestá.
"Naším posledným partnerom je Kežmarok, do projektu sa zapojil pred dvoma týždňami," uviedol Koštál. Pripomenul taktiež, že ďalšie mestá sa do projektu môžu zapojiť cez stránku www.dobrakrajinka.sk. Projekt by chcel čo najskôr docieliť to, čo si predsavzal už na začiatku svojho fungovania, že budú do neho zapojené všetky krajské mestá. V zozname chýbajú ešte Trenčín, Žilina a Košice. "So zástupcami samosprávy Trenčína a Žiliny sme už rokovali, tak isto ako s občianskymi aktivistami, ktorí by mali administrovať podnety z týchto miest. Už od septembra by sa tieto krajské mestá mali k projektu pripojiť, v prípade Košíc to vyzerá na začiatok budúceho roka, dodal Košťál."
Odkazprestarostu.sk funguje od januára 2010 a inšpiráciu našiel v britskej webovej službe FixMyStreet.com. Obe sa snažia o to isté: dať do rúk občanom nástroj, ktorý by im umožnil jednoducho upozorniť samosprávy na neriešené problémy vo svojom okolí.
Zaujímavosťou slovenského portálu je to, že okrem miest sú do projektu zapojené aj dve obce Vinodol a Babín.