BRATISLAVA. To je famózne, to sú Slováci? pýtal sa po anglicky starší cudzinec svojej spoločníčky. Počúval skladbu Jara Filipa Ten, čo hrával s Dežom, ktorú si na otváracom koncerte festivalu Viva Musica! a zároveň celého Kultúrneho leta strihli Andrej Šeban a Oskar Rózsa. Bol to jeden z vrcholov koncertu, ktorý v sobotu večer zaplnil Hlavné námestie. Na pódiu sa striedali sólo aj v rôznych zostavách Peter Lipa, Janko Kuric, herci Robert Roth a Ján Koleník a hudobník Marián Čekovský a bývalá spolužiačka Jara Filipa, herečka Zuzana Kronerová.
Bratislavu opäť nedobyli
Nielen pre Tribute to Jaro Filip sa oplatilo ostať cez víkend v hlavnom meste. V Horskom parku sa psím sympaťákom roka stal modrooký kríženec Thasso. Na opačnom konci mesta, v Petržalke sa 250 členov klubov vojenskej histórie zapojilo do rekonštrukcie bojov o Bratislavu z roku 1809. Tradičný nebol len priebeh bojov, ale aj správanie návštevníkov. Ako každý rok, hneď po začiatku kanonády unikali s plačúcimi deťmi a vystrašenými zvieratami mimo zvukov detonácie. Neskoršie večerné bombardovanie Bratislavy nastalo tesne po potlesku za jediným prídavkom koncertu - pesničkou Cez okno, ktorú tak isto ako skoršie Bolo nás jedenásť zaspievali všetci interpreti.
Dôchodcovia liezli na lavičky
Nedeľňajšia desiata novodobá korunovácia sa po vlaňajšej korunovácii Márie Terézie, ktorá bola mimo poradia historických udalostí, vrátila do roku 1655. Uhorskú korunu dostala manželka Ferdinanda III. Eleonóra Margaréta Gonzaga. Nie však na hlavu, ako kráľovi, ale len jej ju ceremoniári podržali nad pravým ramenom, ako manželke kráľa. Aby videli na vyvýšenom pódiu ležiacu Eleonóru, čo bola časť obradu, deti, ale aj seniori neváhali vyliezť na lavičky a na kvetináče na námestí. Niekoľko zvedavcov sa vyzulo a vyliezlo na stredný stupeň Rolandovej fontány.
Novinkou korunovácie bol úvod, v ktorom návštevníkom vysvetlili, ktoré osobnosti sa zúčastnili korunovačného obradu. Po pasovaní rytierov Zlatej ostrohy sa kráľovský pár, ktorý stvárňovali Filip Tůma a Lucia Komorovská odobral na susedné Primaciálne námestie, kde prebiehal festival frankovky modrej. Výrobcovia vína dostali od panovníka súhlas, aby ho smeli podávať ho na kráľovskom dvore.
Autor: vju