Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom SME
KARLOVA VES. Budúci štvrtok budú poslanci mestského zastupiteľstva rozhodovať o osude Kráľovej hory, lúky v lese nad Dlhými dielmi, proti ktorej zastavaniu podpísalo petíciu 22 tisíc ľudí.
Naposledy o tom rokovali v apríli, kedy materiál stiahli. Primátor Milan Ftáčnik mal priniesť nové riešenie. Materiál teraz doplnil záväzkom pre investora, aby sa začalo s obstarávaním zmien a doplnkov územného plánu. Posledné zmeny totiž boli v prospech investora. J&T Real Estate nie je proti. Územný plán by tak mohli v prospech rekreácie na Kráľovej hore zmeniť do roka a pol.
Zmena územného plánu
Kráľovu horu je možné zachrániť pred zastavaním zmenou územného plánu. To však nie je možné urobiť bez súhlasu jej vlastníka, mohol by mesto zažalovať.
Investor so zmenou územného plánu na Kráľovej hore súhlasí, ak ju bude môcť vymeniť za iné pozemky. „Vzdali sme sa akýchkoľvek aktivít, ktoré by smerovali k možnej výstavbe a začali sme rokovať o možnej zámene pozemkov, ktorá momentálne vrcholí,“ informoval predseda predstavenstva J&T Real Estate Peter Korbačka na minulotýždňovom verejnom zhromaždení v Karlovej Vsi.
Hodnota Kráľovej hory, ktorú spoločnosť získala v dražbe zadĺženého Devína, výrazne stúpla po decembrovom prijatí druhých zmien a doplnkov územného plánu. "Toto opatrenie umožní vybudovať cestu priamo k dotknutému pozemku, čo dovtedy nebolo možné," povedala karloveská poslankyňa Dana Čahojová.
"Zmeny a doplnky 02 pripravilo minulé vedenie mesta a minulé zastupiteľstvo to odmietlo. Pán primátor ich ale znovu vytiahol a predložil na rokovanie neskúseným poslancom," rozhorčovala sa na zhromaždení zástupkyňa primátora Viera Kimmerlingová.
Primátor tento krok vysvetľoval tým, že približne 120 zmien územného plánu bolo treba prijať naraz v jednom bloku. "Buď schválite všetko alebo nič," hovoril.
Nevýhodná zámena
Výmena pozemkov nenastane ihneď po odhlasovaní poslancami. Plánovaných je 30 rokov prenájmu, po ktorých by došlo ku zámene. Mesto dnes nemá na zaplatenie dane z predaja pozemku. "Ku zámene by došlo aj skôr, keď by štát odpustil mestu daň z predaja pozemkov,” povedal primátor.
Pozemky na zámenu vyberali niekoľko mesiacov. Museli s nimi súhlasiť aj dotknuté mestské časti. Na zhromaždení sa ozvali viacerí poslanci a aktivisti, ktorým sa nepáči cena Kráľovej hory. Obávajú sa, že mesto pri zámene viac stratí, než získa.
„Ide sa robiť zámena v hodnote 18 a pol milióna eur a je k tomu urobený jeden znalecký posudok,“ upozorňoval mestský poslanec Ján Hrčka (SaS). Korbačka na stretnutí s mestom podľa Hrčku povedal, že ich znalec ohodnotil pozemky tak, že zámena je pre investora o tri a pol milióna nevýhodnejšia ako pre mesto.
„Rozdiel medzi hodnoteniami dvoch znalcov je tri a pol milióna eur, tak si viete predstaviť, aká je v niektorých prípadoch výpovedná hodnota znaleckých posudkov,“ hovoril Hrčka. „Nikto ma nedokáže presvedčiť, že investor pôjde do zámeny, keď tri a pol milióna tratí,“ dodal.
Mestský kontrolór Peter Šinály upozornil na vysoký dlh Bratislavy. „Je to výmena za pozemky, ktoré pripadajú do úvahy na predaj. O niektoré z nich bol záujem, ale my sme ich nedali do verejnej súťaže, lebo sme ich chránili ako rodinné striebro nášho mesta,“ upozorňoval Šinály.
Primátor naopak hovoril o problémoch s predajom mestských pozemkov. „ Predstavte si, že pozemky, ktoré ponúkame developerovi, ideme predať. Ste si istí, že získame vyše 18 miliónov eur? Ja vôbec,“ hovoril Ftáčnik.
„Osemnásť a pol milióna nedávame do vetra, nedarujeme ich investorovi, ale my za to niečo dostaneme!“ hovoril karloveský poslanec a člen petičného výboru Ján Keselý, keď vysvetľoval aký význam má toto územie pre Karlovešťanov.
Horšie pozemky
Pozemky v Petržalke a pri letisku, ktoré mesto ponúka na výmenu nie sú podľa J&T vôbec lukratívne. „Ružinovské pozemky nie sú pri pri letisku tak blízko, aby sme mohli využiť jeho potenciál. Nemajú ani prístupovú komunikáciu, delia ho od nej súkromné pozemky, nemá žiadne inžinierske siete a je v zóne, kde je od pol metra až jedného metra podzemná voda,“ vysvetľoval Korbačka.
Kráľova hora má podľa neho pridanú hodnotu príjemného prostredia. „Myslím, že sa zhodneme aj s petržalskými poslancami, že Kráľova hora je hodnotnejšie územie ako pozemok v Petržalke,“ povedal Korbačka. „Keby sme vedeli, že to spôsobí takýto problém, tak by sme určite tú plochu nekupovali,“ dodal Korbačka.
Stavebná uzávera
Poslanci budú o zámene hlasovať na štvrtkovom zasadaní mestského zastupiteľstva. „Ak zámenu pozemkov neodobria, tak sa vrátime do novembra minulého roku a budeme musieť hľadať nejaké iné riešenie. To bude pre záchranu Kráľovej hory omnoho ťažšie, budeme musieť bojovať. Preto si myslím, že by sme mali dospieť k nejakej dohode,“ povedal na zhromaždení primátor.
Ak by aj zámena pozemkov v hlasovaní mestských poslancov neprešla, Karlova Ves sa pokúsi proti zastavaniu lúky bojovať stavebnou uzáverou na príjazdovej ceste na Svíbovej ulici počas obstarávania územného plánu zóny.
„Stavebná uzávera trvá len päť rokov, takže by to bolo len dočasné riešenie,“ upozorňovala starostka Karlovej Vsi Iveta Hanulíková (SMER). Za najdôležitejšie považuje zmenu územného plánu.
Karlovešťania sa na zhromaždení sťažovali aj na pomalosť miestneho úradu pri obstarávaní územného plánu zóny. Mestská časť mala problém zohnať obstarávateľa na jeho vypracovanie. „Do súťaže sa nám nikto neprihlásil,“ povedal vedúci oddelenia územného plánovania Karlovej Vsi Dušan Koreň.