
FOTO - Arch9v
Autori architekti: P. Jančo, S. Beňačka, J. Koštiaľ, P. Štrpka, M. Štekláčová, Z. Čižmárová.
Doba výstavby: 1995 – 1998
Daňové úrady patria na celom svete k inštitúciám, ktoré nemáme radi. Administratívna budova Ústredného daňového riaditeľstva SR v Petržalke nie je výnimkou. Architektúra tohto objektu obklopeného lesom panelákov si však zaslúži našu pozornosť pre svoje architektonické riešenie. Je jednou z budov, ktoré postupne menia panelákovú krajinu Petržalky a sú dôkazom, že táto časť hlavného mesta mohla vyzerať skutočne inak. Vzbudzuje však aj výhrady, najmä tých, ktorí sú presvedčení, že daňový úrad by mal byť príkladom skromnosti a striedmosti.
V čase jej výstavby nebola jediným daňovým úradom, postaveným na Slovensku (napr. budova v Žiari nad Hronom). Architektonický koncept riešenia je založený na tvarovej a priestorovej originalite, výrazovej farebnosti, triezvom materiálovom riešení, progresívnej konštrukcii a profesionalite architektonického i technického detailu a interiéru. Návrh vzišiel z architektonickej súťaže.
Z urbanistického hľadiska je budova nesporne „mestotvorná“ a vhodne pomáha formovaniu tzv. južnej brány mesta. Stala sa tiež jednou z nových dominánt Petržalky, navyše aj dobrým orientačným bodom v oboch smeroch.
Kompozičným jadrom celého objektu je veľkorysá vstupná hala tvoriaca akési „vnútorné námestie“ s vlastnou klímou a špecifickou atmosférou, blízkou viacerým zahraničným príkladom. Dáva možnosť dobrej a pokojnej orientácie v budove, návštevník tu môže vnímať vnútorné prízemie budovy, pohyb zasklených výťahov, ľudí na galériách. Jednotlivé prevádzkové celky sú jasne definované, umiestnenie zasadačiek, jedálne a bufetu je logické, potrebné únikové cesty sú vhodne dimenzované. Doterajšia prevádzka potvrdzuje správnosť prijatého riešenia. Konštrukcia je kombináciou železobetónových prefabrikátov s priestorovou oceľovou konštrukciou. Dôležitú úlohu zohráva pôsobenie denného svetla vstupujúceho cez sklenú kopulu centrálnej haly a prinášajúceho premeny atmosféry a nálady vnútri budovy.
Exteriér objektu je hmotovo členený a bohatý na množstvo architektonických prvkov. Možno menej by bolo viac. Klasicizujúca strohosť fasády nižšej časti dobre kontrastuje so zaoblenou fasádou výškovej časti. Spojovacia stredná časť je však pre mňa tvarovo prekomplikovaná a zložitá, čo vnímame najmä z väčšieho odstupu.
Nie je to však iba stavba, je to architektúra, ktorá má svoju zrejmú myšlienku. Je to výsledok profesionálnej spolupráce všetkých zainteresovaných architektov, investora aj dodávateľa. Dielo bolo oprávnene nominované na Stavbu roka 1999 a za „výrazné architektonické a technické riešenie“ mu bola udelená cena vydavateľstva Eurostav, s. r .o. Petržalka potrebuje podobné diela ako soľ, aby sa stala mestom a prestala byť nocľahárňou.
ŠTEFAN ŠLACHTA