BRATISLAVA. Hladina v bazéne Pálenisko, kam v utorok 12. júna unikla nafta, je čistá a bez ropných látok. Znečistenie je už odstránené. Podrobnú obhliadku lokality vykonali dnes pracovníci Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), informoval hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.
Inšpektori taktiež vykonali obhliadku Malého Dunaja v úseku od nápustného objektu až po lokalitu za treťou nornou stenou, pričom ani v týchto miestach nebola hladina vody znečistená. "Na základe týchto zistení rozhodli, že je už možné odstrániť všetky tri norné steny. SIŽP na základe zistení konštatuje, že nedošlo k žiadnemu úhynu rýb a iných živočíchov v Malom Dunaji, ani v bazéne Pálenisko," uviedol hovorca envirorezortu.
Prečítajte si: Do Dunaja vytiekla nafta
"Oceňujem rýchle nasadenie Slovenskej inšpekcie životného prostredia, ako aj Hasičského a záchranného zboru. Vďaka ich enormnému úsiliu a zodpovednému prístupu sme dokázali vyriešiť túto krízovú situáciu v krátkom čase,“ informoval minister životného prostredia Peter Žiga.
SIŽP hneď po zistení mimoriadneho zhoršenia kvality vôd zriadila pracovnú skupinu. Tá podľa Stana v súčinnosti s ďalšími orgánmi a organizáciami riešila situáciu na Dunaji aj niekoľkokrát denne. "Ďalší krok musí teraz podniknúť spoločnosť RIVERTRANS, ktorá musí Slovenskej inšpekcii životného prostredia v čo najkratšom čase doručiť vyčíslenie všetkých nákladov, ktoré boli vynaložené na odstraňovanie mimoriadneho zhoršenia vôd a jeho následkov," uviedol Maroš Stano s dodatkom, že výšku vynaložených nákladov si SIŽP vyžiada aj od Hasičského a záchranného zboru v Bratislave. "Za mimoriadne zhoršenie vôd môže inšpekcia uložiť jeho pôvodcovi pokutu až do 166 000 eur," uzavrel pre agentúru SITA hovorca ministerstva životného prostredia.