O príspevok na vybudovanie cyklotrasy sa Jurava uchádzala už v roku 2009 no neúspešne.
BRATISLAVA. Združenie miest a obcí Jurava sa opätovne uchádza o nenávratný finančný príspevok na vybudovanie cyklotrasy spájajúcej Vajnory, Raču a Svätý Jur. Z grantových prostriedkov Operačného programu Bratislavský kraj sa uchádza o príspevok vo výške 645.551 eur.
Celková výška nákladov na vybudovanie Malokarpatsko-Šúrskej cyklomagistrály je podľa Mariany Fiamovej prednostky Mestského úradu vo Svätom Jure 679.527,52 eura. Práve Svätý Jur žiadosť o nenávratný finančný príspevok za združenie Jurava (jeho členmi sú okrem Svätého Jura aj bratislavské mestské časti Rača a Vajnory) podal. Stalo sa tak už po druhýkrát. O príspevok na vybudovanie cyklotrasy sa Jurava uchádzala už v roku 2009 no neúspešne.
Povedie aj cez vinohrady
"Keďže sme vtedy dostali odporúčanie, aby sme v projekte predĺžili cyklotrasy a tým aj znížili náklady na výstavbu, celý projekt sme upravili," povedala pre TASR. Predĺženie cyklotrás a zníženie nákladov na ich výstavbu podľa jej slov vyriešili tým, že časť cyklotrás situovali aj do vnútra mesta Svätý Jur a tiež do mestských častí Rača a Vajnory. "Tým sme rovnako zabezpečili napojenie na už jestvujúce cyklotrasy nachádzajúce sa v Malých Karpatoch."
Celková dĺžka Malokarpatsko-Šúrskej cyklomagistrály je 27 kilometrov. Cyklotrasa by mala viesť okrem iného aj cez prírodnú rezerváciu Šúr, po hrádzach Šúrskeho potoka a nespevnených cestách vo vinohradoch. Trasa sa má stať súčasťou plánovaného nultého okruhu cyklotrasy okolo Bratislavy.
Žiadosť o nenávratný finančný príspevok na vybudovanie cyklotrasy bola podaná v rámci tohtoročnej výzvy Operačného programu Bratislavský kraj. "V súčasnosti sa projekt posudzuje, výsledok bude známy najneskôr do septembra 2012," informovala TASR Zuzana Gulová, tlačová tajomníčka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, pod ktorého pôsobnosť Operačný program Bratislavský kraj patrí.
Snažia sa už tri roky
"Pevne dúfame, že budeme úspešní. Príprava takéhoto zložitého projektu, hlavne čo sa týka vysporiadania vlastníckych vzťahov, získania nevyhnutných povolení v súvislosti so stavebným povolením a splnenie a spracovanie všetkých povinných príloh, nás stáli veľa úsilia a energie," dodala pre TASR prednostka Mestského úradu vo Svätom Jure.
Združenie miest a obcí Jurava bolo založené 28. apríla 2009. Jeho zakladajúcimi členmi sú mesto Svätý Jur, mestská časť Bratislava-Rača a mestská časť Bratislava-Vajnory. Cieľom činnosti združenia je realizácia projektov pre rozvoj Malokarpatskej oblasti a snaha o získanie finančných príspevkov zo štrukturálnych fondov EÚ príp. iných fondov na tento účel.
Momentálne združenie obcí Jurava pracuje výlučne na projekte Malokarpatsko-Šúrska cyklomagistrála.