BRATISLAVA. Na letnú sezónu Múzeum mesta Bratislavy (MMB) pripravilo výstavu z vlastných zbierok. Pod názvom Bratislavské motívy vo výtvarnom umení a umeleckom remesle potrvá do 30. septembra.
"Je to historicky prvá prezentácia výsledkov dlhoročnej akvizičnej činnosti múzea, ktorá sa zameriava aj na výtvarnú dokumentáciu mesta, jeho celkovej podoby i jednotlivých lokalít, významných historických budov alebo vytrácajúcich sa aj už neexistujúcich mestských zákutí," povedala na štvrtkovej (14.6.) vernisáži kurátorka výstavy Zuzana Francová z MMB.
Niektoré diela ešte nevystavovali
Expozícia predstavuje unikátne svedectvo o premenách mesta od prvej polovice 20. storočia. Diela zobrazujú jeho historické centrum - Hlavné námestie s budovou Starej radnice, Michalskú ulicu, Podhradie s domom U dobrého pastiera, oblasť Horského parku a najmä hrad Devín. Tiež viaceré menej známe, resp. dnes už zaniknuté miesta, ktoré neodmysliteľne spoluvytvárali špecifický kolorit mesta.
Väčšina vybraných diel nebola doteraz verejnosti prezentovaná. Ide napríklad o akvarely Bélu Húsvétha (19111989) a Edith Kecskeméthyovej (18941973), neznáme práce architektov Eugena Bárkányho (18851967) a Františka Floriansa (18941978), drevoryty Jaroslava Dobrovolského (18951942), kresby Karla Huga Frecha (18831945) aj olejomaľby s devínskymi motívmi od Františka Studeného, Ladislava Čemického, Edity Ambrušovej a iných umelcov.
Okrem nich sú autormi diel viacerí významní ale aj menej známi i už zabudnutí bratislavskí umelci aj neprofesionálni výtvarníci. Napríklad Ludwig Seitle, Ludwig Mack, Gustav Lerchner, Richard Lux, Július Schubert, Armin Stern, Jozef Satin, Juraj Krutek, Teodor Jánoska, Jozef Blanarovits a Béla Marx, z novšieho obdobia Jozef Kollár, František Kudláč ml., Július Koller alebo Jaroslav Reichl.
Vystavujú aj umelecké remeslá
Súbor obrazov vytvorených rôznymi maliarskymi i grafickými technikami (olejomaľba, akvarel, kresba, drevoryt, suchá ihla) je doplnený o kolekciu predmetov z oblasti umeleckého remesla, resp. úžitkového umenia z obdobia od začiatku 19. až do 70. rokov 20. storočia. Návštevník spozná brúsené a ryté poháre, porcelánové predmety s vyobrazením bratislavských architektonických dominánt, gravírované strieborné tabatierky s vedutami mesta aj unikátne paličkované čipky Eleny Holéczyovej a art-protisy Matildy Čechovej.
Výstavu dopĺňa slovensko-anglický katalóg s medailónmi autorov a súpisom exponátov.