Riaditeľ firmy, ktorej nafta vytiekla, si počká na výsledky vyšetrovania.
BRATISLAVA. Zamestnanca firmy, ktorá vypustila naftu do Dunaja, zatiaľ nepotrestajú. „Uvidíme. Je to dobrý zamestnanec, doteraz neurobil nič. Je spoľahlivý,“ hovorí riaditeľ firmy Rivertrans Ladislav Csöbök. Muž u neho robí od založenia firmy, teda asi sedem rokov. „Už sme niečo prežili spolu, je to ťažké,“ dodáva.
Csöbök čaká na výsledky vyšetrovania. „Musí sa zistiť, či pochybil ľudský faktor, alebo technika,“ vraví. Uznáva však, že zamestnanec chybu spravil. „Pochybil v tom, že nebol na mieste, kde mal byť. V tom je jeho chyba zatiaľ.“ Zistil to totiž kamerový systém. „Bol na kormidelne a nie na palube, ako mal byť podľa predpisov.“
Zamestnanec v utorok nadránom pri tankovaní nafty zabudol otvoriť ventil do druhého tanku a nafta tak začala striekať po naplnení toho prvého do vody. Vytekala asi osemnásť minút, kým si to všimol niekto iný. Do vody sa tak dostalo 13 600 litrov paliva.
Firme, ktorá mesačne po Dunaji prepraví päť až desať lodí nafty do krajín od Rumunska po Nemecko, však teraz hrozí nielen pokuta do 168 tisíc eur. Polícia prípad vyšetruje ako trestný čin porušovania ochrany vôd a ovzdušia, zamestnancovi tak v prípade obvinenia môže hroziť väzenie od jedného do piatich rokov.
Dnes ešte hasiči vo Vlčom hrdle vodu dočisťujú, situácia je podľa úradov stabilizovaná. Hasiči totiž zabránili úniku nafty do hlavného toku.
Riaditeľ firmy Ladislav Csöbök prišiel na miesto asi o šiestej ráno. To už zasahovali aj hasiči.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Desať percent nafty ide po vode
Dunaj je podľa Slovnaftu dôležitou trasou pre prepravu nafty. „Jeden tanker je ako štyridsať cestných cisterien,“ vysvetľuje hovorca Slovnaftu Anton Molnár. Po Dunaji ide približne desať percent z ich produkcie nafty.
„Vodná cesta predstavuje jednu z najbezpečnejších a najefektívnejších trás. Teraz aj podľa pána ministra zlyhal ľudský faktor a nie technika,“ povedal Molnár.
Autor: him