Na celom svete sa nachádzajú iba dva originály lietadiel Caproni práve tohto typu.
BRATISLAVA. Odletovú halu Letiska M. R. Štefánika - Airport Bratislava (BTS) bude najbližšie tri roky zdobiť jediná existujúca replika dvojplošníka Caproni Ca 33 na svete.
Lietadlo bude podľa slov šéfa BTS Maroša Jančulu tvoriť jednu z dominánt letiska. "Samotné letisko nesie názov po Štefánikovi, a práve preto by mali byť v rámci terminálov prezentované určité symboly späté s jeho životom," konštatoval pre TASR. Dodal, že odletový terminál je dôstojným a viditeľným miestom z verejnej aj neverejnej časti.
Storočné súčiastky
Replika visí na oceľových lanách, spustených zo stropných nosníkov. Vďaka čiastočne odhalenému trupu a krídlam môžu návštevníci letiska vidieť aj konštrukciu historického predmetu. Kostra repliky je podľa originálu drevená, potiahnutá plátnom a vystužená oceľovými lanami. Jednými z pôvodných dielov dvojplošníka sú tri kusy vrtúľ, ktoré majú dnes takmer 100 rokov.
Taliansky bombardér váži 2300 kilogramov, pričom rozpätie jeho krídel dosahuje 22,20 metra. Dvojplošník v období svojho aktívneho využívania dokázal letieť maximálnou rýchlosťou 130 km/h, pričom disponoval palivovými nádržami na štyri hodiny letu. Vyznačoval sa veľmi dobrou manévrovateľnosťou, a bol tak využívaný v bojovom letectve.
Lietadlo Caproni Ca 33 je zo zbierkového fondu Vojenského historického ústavu – Vojenského historického múzea. Letisku ho požičali na tri roky. Repliku vyrobili v Leteckých opravovniach Trenčín, pričom myšlienka postaviť ho vznikla už v roku 1985. Konštruktér Rastislav Ferlica sa pričinil o to, že ho v septembri 1994 začali stavať, v roku 1996 prevzal vedenie tímu známy letecký akrobat Pavol Čičo. Po jeho tragickej smrti sa stal vedúcim konštruktérov Ján Opatovský.
Len dva originály
Repliku lietadla verejnosti predstavili 2. mája 2003 na pôde opravovní v nedokončenom stave, o rok však bolo hotová. Replika stála takmer 900-tisíc eur. Lietadlo už bolo v roku 2005 vystavené aj na Bratislavskom hrade počas výstavy Obrazopis sveta (Objektívom Milana Rastislava Štefánika).
Na celom svete sa nachádzajú iba dva originály lietadiel Caproni práve tohto typu, a to v Taliansku a v USA. Slovenskú repliku zostrojili nadšenci z Leteckej opravovne Trenčín a bola vystavená vo Vojenskom historickom múzeu v Piešťanoch, odkiaľ je aj zapožičaná. Obdobie zapožičania zbierkového predmetu je zmluvne stanovené na tri roky s možnosťou jeho ďalšieho predĺženia.
Lietadlo inštalujú v odletovej hale.
FOTO - TASR