Ľudia si aj tohto roku mohli na Dni krivých zrkadiel kúpiť predmety, ktoré hendikepovaní vyrobili v chránených dielňach či zariadeniach sociálnych služieb
BRATISLAVA. Sme iní, nie horší. Dovoľte nám žiť s vami, nie vedľa vás! To je ústredná myšlienka tohtoročného Dňa krivých zrkadiel, ktorý sa snaží pozitívne ovplyvniť postoj verejnosti k mentálne postihnutým. V Bratislave a ďalších slovenských mestách ho zorganizovalo Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v Slovenskej republike.
Bratislavský Deň krivých zrkadiel sa odohrával na Hviezdoslavovom námestí. "Chceme, aby ľudia s mentálnym postihnutím boli čo najviac na očiach verejnosti," povedala pre TASR Miroslava Petrovičová z republikovej centrály Združenia. "Aby ľudia pochopili, že mentálne postihnutí nie sú horší ako ostatní, iba potrebujú určitý druh podpory. Naším cieľom je búrať predsudky."
Tento cieľ ocenila aj starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Tatiana Rosová (SDKÚ-DS), ktorá prebrala záštitu nad podujatím. "Myslím si, že aj ten symbol, ktorý si zvolili organizátori - zrkadielko, je neuveriteľne účinný a hovorí o tom, že môžeme mať síce iný pohľad na ľudí, no mali by sme mať aj iný pohľad na seba, nie idealistický a mal by nám hovoriť, že tí, ktorí sú iní, nie sú horší," uviedla pre TASR Rossová.
Podujatie a jeho myšlienku prišla podporiť podpredsedníčka Národnej rady SR Erika Jurinová (OĽaNO). "Rada som prijala pozvanie organizátorov. Veľmi rada sa zúčastním na akciách, ktoré majú za cieľ integrovať do spoločnosti ľudí so zdravotným postihnutím," uviedla pre TASR Erika Jurinová, ktorá ľuďom s mentálnym postihnutím na Dni krivých zrkadiel vyjadrila podporu a vyzvala ich, aby sa nenechali odradiť tým zlým, ktoré im aj v rámci platnej legislatívy v našej krajine sťažuje život.
V kultúrnom programe podujatia sa predstavili aj divadelné súbory Stopy snov a Sopka, v ktorých účinkujú ľudia s mentálnym postihnutím. Hosťom programu bola i bubenícka skupina Campana Batucada a niekoľkonásobná Zlatá slávica Zuzka Smatanová. Ľudia si aj tohto roku mohli na Dni krivých zrkadiel kúpiť predmety, ktoré hendikepovaní vyrobili v chránených dielňach či zariadeniach sociálnych služieb v Bratislavskom kraji. Ponúkali sa tu vonné sviečky, keramika i predmety z kovu, skla či drôtené šperky.
Okrem Bratislavy prebiehal Deň krivých zrkadiel aj v ďalších slovenských mestách v Malackách, Tornali, Nitre, Komárne, Gelnici, Trenčíne, Stropkove, Nových Zámkoch, Spišskej Novej Vsi a Prešove. Tohtoročný, v poradí už 7. ročník Dňa krivých zrkadiel, sa stal zároveň súčasťou kampane Nechcem, ale musím... Hlavnou témou je právo ľudí s mentálnym postihnutím na rozhodovanie o svojom živote.