Udeľovanie cien Freša presvedčilo o tom, že máme aj vo výtvarnom umení čo ponúknuť.
BRATISLAVA. Minister školstva Dušan Čaplovič a bratislavský župan Pavol Frešo dnes odovzdali študentom Školy úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru ceny za najlepšie maturitné práce. Škola úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave je najstaršou výtvarnou umeleckou školou na Slovensku. Škola je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja.
Mladých umelcov chválili
Podľa Čaploviča si táto škola zaslúži úctu aj u politikov, či už regionálnych alebo celoštátnych. „Osobitne z rezortu školstva treba takéto školy podporovať, zaslúžia si to, vychovávajú kvalitných mladých ľudí do života. My nepotrebujeme len kvalitných technikov, sociológov, archeológov, historikov, ale potrebujeme aj ľudí, ktorí budú vplývať na našu spoločnosť duchom vlastného uvažovania, tvárnenia, kultúrou, umením a zrejme preto táto škola patrí medzi šperky nielen v Bratislave, ale aj na celom Slovensku,“ myslí si minister.
„Aj dnešné udeľovanie cien nás presvedčilo o tom, že máme aj vo výtvarnom umení čo ponúknuť a hlavne môžeme sa oprieť o umenie ako také, ktoré v čase krízy posúva národ dopredu,“ povedal Frešo.
Víťazkou Ceny ŠÚV J. Vydru za najlepšiu maturitnú prácu v kategórii plošných oddelení školy sa stala Tereza Sadlílková z oddelenia propagačnej grafiky. Víťazkou za najlepšiu maturitnú prácu v kategórii plastických oddelení školy sa stala Lucia Huňadyová z oddelenia keramického dizajnu. Za výborný prospech na maturitnej skúške si od ministra a župana prevzali ocenenie Lukáš Bartoš, Tereza Haumerová, Teodor Sprock a Zuzana Svatíková.
„Som presvedčený, že s mnohými z vás sa stretneme v budúcnosti ako s vynikajúcimi výtvarníkmi alebo dizajnérmi, možno aj pedagógmi tejto školy a že budete robiť dobré meno nielen sebe, ale aj našej škole,“ uzavrel riaditeľ školy Milan Pagáč.
Slávni absolventi
Škola úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave je najstaršou výtvarnou umeleckou školou na Slovensku. Škola začala svoju výuku ako Škola umeleckých remesiel v školskom roku 1928/29 otvorením kurzov kreslenia a reklamy. Metodikou a zameraním programu škola vedome nadviazala na nový európsky prúd, ktorý vytýčil avantgardný nemecký Bauhaus.
Zakladateľom, organizátorom a prvým riaditeľom ŠUR bol Josef Vydra, historik a teoretik ľudového umenia, významný etnograf a pedagóg. Spolu s ním tu svoje schopnosti a skúsenosti odovzdávali osobnosti slovenskej a českej umeleckej avantgardy: Ľudovít Fulla, Mikuláš Galanda, Jaromír Funke, Karel Plicka, Júlia Horová a ďalší.
Škola úžitkového výtvarníctva J. Vydru je nový názov školy, ktorý charakterizuje súčasnú koncepciu a poslanie školy. Terajší program školy nadväzuje na progresívne a avantgardné ideové odkazy ŠUR a vytvára základnú osnovu poslania súčasnej ŠÚV Josefa Vydru. Školu v súčasnosti navštevuje 232 žiakov. V ponuke je osem študijných odborov: propagačná grafika, úžitková fotografia, keramický dizajn, dizajn a tvarovanie dreva, kameňosochárstvo, ručné výtvarné spracúvanie textílií, konzervátorstvo a reštaurátorstvo.
Počas svojho pôsobenia škola vychovala niekoľko generácií významných umelcov a odborníkov, ktorí sa nemalou mierou zaslúžili o rozvoj umeleckého diania na Slovensku a priblížili ho svetu. Sú to napríklad výtvarníci Albín Brunovský, Andrej Rudavský, Jozef Jankovič, Anton Cepka, Vladimír Popovič, Július Koller, Stano Filko, režiséri Juraj Herz, Juraj Jakubisko, Jozef Bednárik, Elo Havetta, mím Milan Sládek, herečka Zdena Studenková, scénografi Ján Zavarský, Aleš Votava a ďalší, informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Iveta Tyšlerová.