BRATISLAVA. Zatraktívnenie bratislavského regiónu v nadväznosti na rozvoj turistického ruchu je jednou z dlhodobých priorít Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Jedným z projektov je aj Destinatour 2013, ku ktorému sa v uplynulých dňoch konal odborný workshop v Senci.
Nosnou témou tohto cezhraničného projektu sú predovšetkým podujatia, ktoré majú rozvíjať turistické možnosti regiónu v rámci cezhraničnej spolupráce s Rakúskom. Na projekte okrem odborníkov z BSK participujú starostovia obcí, zástupcovia oblastných organizácií cestovného ruchu a tiež podnikatelia.
Podľa podpredsedníčky BSK Gabrielly Némethovej k rozvoju cezhraničného turizmu prispieva podobnosť a blízkosť priestoru Bratislavského kraja a Dolného Rakúska, či už z pohľadu spoločnej histórie, rozmanitosti kultúry, vinárskych tradícií a kulinárskych špecialít.
Tieto predpoklady sú dobrým východiskom pre vytvorenie atraktívnej cezhraničnej turistickej destinácie, ktorá bude zaujímavá nielen pre vzájomné spoznávanie sa susedných regiónov, ale bude lákať turistov aj zo vzdialenejších trhov. Preto je v záujme aj rakúskych odborníkov, aby sa podelili so svojimi dlhoročnými skúsenosťami a spolupracovali so zástupcami novovznikajúcich organizácií destinačného manažmentu pri implementácii projektu Destinatour 2013 v oblasti prenosu know-how, myslí si Némethová.
Na seneckom workshope Iva Findeis z rakúskeho Združenia pre inovácie v turizme Land um Laa predstavila konkrétny príklad úspešnej spolupráce združenia 11 obcí a prínos regionálneho podujatia Slávnosť cibule v Laa an der Thaya. Starostovia 11 obcí a podnikatelia z regiónu s takmer 18.000 obyvateľmi pochopili, že ich vzájomná spolupráca robí prezentáciu ich obcí a turistickej ponuky lacnejšou, ako by si ju mal každý subjekt platiť sám, uviedla.
Bronislava Skalová zas ponúkla skúsenosti Združenia Malokarpatskej vínnej cesty pri fungovaní verejno-súkromných partnerstiev pre rozvoj turizmu a pri organizovaní vinárskych podujatí, ktoré majú svoje nezastupiteľné miesto v turistickej ponuke bratislavského regiónu.
Cyklus workshopov, ktorý sa realizuje v rámci programu cezhraničnej spolupráce Slovensko Rakúsko 2007-2013, je zameraný na zvýšenie profesionality v manažmente cestovného ruchu. Semináre sa konajú striedavo v jednotlivých okresoch Bratislavského kraja a venujú sa aktuálnej tematike destinačného manažmentu.
BSK v spolupráci s dolnorakúskym partnerom projektu Destinatour 2013 Niederösterreich Werbung v rámci tejto série workshopov vytvára priestor na výmenu skúseností v tematike rozvoja cestovného ruchu nielen medzi dvoma susediacimi prihraničnými regiónmi, ale tieto workshopy sú zároveň aj odbornými fórami na diskusiu a prehĺbenie spolupráce medzi verejným a súkromným sektorom.
Hlavným posolstvom aktivít projektu Destinatour 2013 je zdôraznenie potreby komunikácie a spolupráce medzi rôznymi aktérmi cestovného ruchu pri tvorbe a propagácii produktu. Združenie viacerých obcí, kooperácia samosprávy a podnikateľskej sféry prináša nielen synergický efekt spoločného postupu, ale šetrí najmä náklady. Projekt Destinatour 2013 je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.