
Dvojnásobná majsterka Európy, šachistka Regina Pokorná (na snímke) tvrdí, že napriek tomu že má výborné logické myslenie, študovať matematiku ju neláka. ŠTARTFOTO – JÁN SÚKUP
Aj keď sa to nezdá, šach patrí na Slovensku k najmasovejším športom. V približne 250 oddieloch sa mu venuje okolo 5200 šachistov. Aj vďaka tomuto faktu nám vyrastá úspešná mladá generácia, ktorá si svojimi výkonmi našla svoje pevné miesto v európskej špičke.
Patrí do nej aj 20-ročná Regina Pokorná. Šachistka klubu Dunaj Bratislava (predtým Radegast Bratislava) má na svojom konte individuálny titul juniorskej majsterky Európy z gréckeho Patrasu a spoločne so Zuzanou Hagarovou a Alenou Bekiarisovou-Mrvovou sa stala v Gruzínskom Batumi európskou šampiónkou aj v súťaži družstiev. Jej prvým trénerom bol otec. Tvrdí, že iba dovtedy, keď ho začala pravidelne porážať. V súčasnosti ju vedie veľmajster Ján Plachetka.
Oba tituly ste získali už v roku 1999. Čo sa od vtedy zmenilo vo vašej šachovej kariére?
„Po zisku titulu som získala možnosť užívať titul veľmajsterky. Ten sa udeľuje podľa stanoveného kľúča za získané body a dosiahnuté výsledky na turnajoch. Priznám sa, že vlani som mala obdobie, kedy sa mi nedarilo. V tomto roku je to už lepšie. V slovenskom rebríčku som sa opäť dostala dopredu a vo svetovom mi medzi juniorkami patrí miesto v strede druhej desiatky.“
Stále ste vekom juniorka. Pôjdete na tohtoročný svetový šampionát do Indie?
„Bohužiaľ nie, chýbajú peniaze. Z rovnakého dôvodu som vypustila aj európsky šampionát v Azerbajdžane. Na jeseň ma ale čaká šachová olympiáda v slovinskom Blede, kde sa schádza vždy najsilnejšia konkurencia.
A čo ligové súťaže?
„Hrávam súťaže na Slovensku, ale chodím hrávať ligu aj do Rakúska, Česka a Chorvátska. V Nemecku hrávam najvyššiu ženskú súťaž a tretiu mužskú ligu. Sezóna mi začína v októbri a takmer až do apríla nemám voľný víkend. Za súperov mám prevažne mužov. Žien – šachistiek je stále málo.“
Dá sa aj v šachu tak dobre zarobiť ako v ligových súťažiach v iných športoch?
„Je to individuálne podľa krajiny. Dobre sa dá zarobiť v Juhoslávii, v Holandsku a v Nemecku. V zahraničí sa šachom hráči živia. Ja dostanem za víkend v priemere do 2000 korún. Záleží na súťaži, ale aj na tom, či vyhrám, alebo prehrám. O väčšie odmeny sa hrá na turnajoch, ale o prvú cenu sa tam bije aj tridsať mimoriadne kvalitných šachistov.“
Čo obnáša príprava šachistu?
„Výborne sa dá využiť počítač. Najmä pred súťažou. Vyhľadám si potrebné informácie o svojich súperoch, o ich štýle hry. S využitím predošlých partií, ktoré sú popísané na odborných internetových stránkach vymyslím taktiku svojej hry. Ďalšou pomocou je šachová literatúra, ktorá mi veľmi pomáha. Dôležitou súčasťou je fyzická príprava. Často aj šesťhodinová partia, je náročná nielen psychicky, ale je treba byť aj fit. Snažím sa denne chodiť bicyklovať, alebo behať na hrádzu v Petržalke, rada plávam a hrám basketbal, v zime sa venujem fitnesu.“
Máte výborné logické a kombinačné myslenie. Čo študujete?
„Viem kam mieri vaša otázka. Nie je to matematika. Nerobí mi síce problémy, ale nemám k nej zvlášť vrelý vzťah. Po maturite na gymnáziu pred dvoma rokmi som chcela ísť študovať na právnickú fakultu, ale neprijali ma. Vlani som sa zamýšľala nad štúdiom v Holandsku, no nakoniec som zakotvila na filozofickej fakulte v Bratislave. Od septembra budem študovať odbor knihovníctvo – informačná veda.
Existujú vo svete šachové školy?
„Špeciálne školy sú v Rusku, v Poľsku a v USA je šachová univerzita v Dallase. Zvažovala som ponuku študovať na nej, ale napokon som sa rozhodla inak. Chcem ísť študovať do zahraničia, ale niekde bližšie.“
PROKOP SLOVÁČEK