
FOTO – JÁN MELIŠ
augustovom týždni.
Nejde o fajčenie v pravom slova zmysle, ale o rituál na stíšenie a upokojenie všetkých zmyslov. „Vodná fajka je najbežnejšou, ale aj najzaujímavejšou stránkou arabského sveta. Podvečerná tlačenica starého Jeruzalema, ruch Káhiry, Ammánu či Damašku zavedie mnohých do maličkých kaviarničiek ponúkajúcich toto potešenie,“ hovorí Jean Allasad, mladý Sýrčan, ktorý chce Slovensku predstaviť kult fajčenia vodných fajok. „Historicky sa vytvorila veľmi silná etika fajčenia vodných fajok. Na Strednom Východe sú silno zapustené korene jej dodržiavania, preto je dobré o tom niečo vedieť.
Vodná fajka sa podľa jedného zo zdrojov rozšírila z Indie cez Irán a Turecko do celého sveta a stala sa neodmysliteľnou súčasťou života Arabov. Pofajčievanie z vodných fajok je príjemnou záležitosťou, pretože chuť arabského tabaku je jemná, chutná s veľmi príjemnou vôňou. Okrem toho ide o veľmi spoločenský typ relaxácie, pretože kolovaním hadičky, ktorou sa z fajky nasáva dym, vzniká atmosféra, ktorá stiera akékoľvek generačné a iné rozdiely a vytvára v kruhu fajčiarov akési príjemné puto.
Výhodou fajčenia vodných fajok oproti cigaretám je, že tabak sa nemusí fajčiť cez papieriky, cez ktoré sa s nikotínom fajčí aj decht. Ďalším rozdielom je obsah samotného nikotínu. Jedna cigareta obsahuje od 0,1 až do 2 mg nikotínu, oproti tomu korunka, v ktorej sa nachádza arabský tabak, obsahuje iba 0,03 mg nikotínu. Pritom do korunky sa zmestí toľko tabaku, koľko obsahuje cca 20 cigariet (s 2 až 40 mg nikotínu). Navyše, pri fajčení vodnej fajky prevažná časť nikotínu zostáva vo vode, nachádzajúcej sa v sklenenej nádobe fajky. Táto voda pôsobí ako filter. Ďalšou výhodou vodných fajok oproti klasickým fajkám je, že voda ochladzuje dym, ktorý potom nie je taký horúci a neškriabe v krku. (mi)