
FOTO - Archív
Tento víkend končí v Slovenskej národnej galérii (SNG) výstava Fulla 2002, ktorú sprístupnili začiatkom februára a predstavila verejnosti 300 najhodnotnejších diel umelca. Nedeľňajšiu finisáž výstavy, ktorá sa začne o 16. hodine, koncipovali pracovníci Slovenskej národnej galérie ako „rozlúčkové stretnutie“. Pretože ide zároveň o poslednú nedeľu v mesiaci, bude počas celého dňa vstup do galérie voľný.
Na záver výstavy sme položili niekoľko otázok riaditeľke SNG KATARÍNE BAJCUROVEJ.
Koľko záujemcov videlo výstavu Fullových diel? Je návštevnosť porovnateľná s inou vašou výstavou?
„Výstava bola pre mimoriadny úspech predĺžená o tri mesiace. Navštívilo ju takmer 15 000 návštevníkov, čo je porovnateľné číslo s výstavou Andy Warhol z roku 2001. Žiadna iná výstava nedosiahla podobnú úroveň.“
Fullovu storočnicu (*27. 2. 1902) ste „oslavovali“ aj v Pezinku a Ružomberku. Bol o tamojšie výstavy rovnaký záujem?
„Rozsahom je bratislavská výstava rozsiahlejšia. Fullove výstavy v Pezinku a v Ružomberku sú koncipované ako sprievodné výstavy k hlavnej bratislavskej výstave. Chceli by sme spomenúť, že veľmi podnetná výstava Fulla a slovenský svet z Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku symbolicky ukončí fullovský rok v Bratislave, v priestoroch SNG – Dvorana na Námestí SNP.“
Fullovo dielo bolo umeleckými historikmi nanovo hodnotené a interpretované. V čom bol najväčší posun pohľadu na jeho dielo?
„Výstava posunula pohľad na tvorbu tohto slovenského umelca. Odhalili sme nové súvislosti napríklad sme prezentovali Fullu „intermediálne“, pohľadom na všetky druhy a žánre jeho činnosti. Autori v katalógu i v katalógoch sprievodných výstav poukázali na hlbšie kontexty Fullovho diela, napríklad vzťah k starému umeniu, k ľudovému umeniu, k predchodcom, k umeleckým súčasníkom, na to, ako mohol odkaz jeho diela aj nepriamo inšpirovať nové a ďalšie generácie.“
Udialo sa počas výstavy niečo zaujímavé?
„Počas prípravy výstavy sa vyskytli prípady falzifikátov, ktoré prinášali súkromní zberatelia, odborní pracovníci SNG ich ale samozrejme včas odhalili.“
Priniesla výstava galérii nejaký využiteľný zisk?
„Napriek veľkému úspechu celého výstavného projektu sa nedá hovoriť o zisku. Výdavky na takúto výstavu sú veľmi vysoké a súvisia i s prípravou katalógu či napríklad reštaurátorskými prácami. Preto náklady spojené s výstavou ďaleko presahovali zisk, ktorý by sa dal nejako vhodne využiť.“
MILADA ČECHOVÁ