BRATISLAVA. Slovenský národný archív (SNA) v Bratislave, tak ako každý rok, aj dnes pri príležitosti Medzinárodného dňa archívov otvoril svoje brány pre verejnosť. V čase od 9.00 h do 17.00 h pracovníci tejto inštitúcie oboznamujú so zaujímavými dokumentmi jednotlivých oddelení žiakov a študentov základných a stredných škôl a ich učiteľov, ako aj vysokoškolákov, dôchodcov, rodiny s deťmi či individuálnych záujemcov.
Majú vzácne dokumenty
Archív uchováva a ochraňuje mnohé dokumenty z činnosti ústredných štátnych orgánov a ich právnych predchodcov. V oddelení starších fondov sa nachádzajú písomnosti o významných šľachtických rodoch - Pálfi, Erd‹di, Esterházi, Habsburg, Zai a ďalších, ktorých členovia po stáročia pôsobili v rôznych politických a ekonomických štruktúrach uhorského kráľovstva a habsburskej monarchie. Medzi veľmi cenné patria aj archívne komplexy cirkevných inštitúcií, uviedla pre TASR Božena Slezáková - vedúca oddelenia archívnych informačných služieb SNA.
Sú to najmä súkromné historické archívy kláštorov rôznych reholí na území Slovenska, súkromný archív Bratislavskej kapituly a jej vzácna historická knižnica, písomnosti o prvých troch slovenských gymnáziách v Revúcej, Kláštore pod Znievom a Martine, Zakladacia listina Academie Istropolitany a tiež rôzne osobné zbierky, mapy a iné.
V oddelení nových fondov SNA sú materiály od roku 1918 do roku 1968, medzi nimi písomnosti týkajúce sa pozemkových reforiem, dokumenty z čias 1. Československej republiky, Slovenskej republiky z rokov 1939 - 1945 vrátane dokumentov o deportácii Židov (napríklad súpisky Židov či deportačné karty), materiály z povojnového obdobia, elaboráty zo sčítaní ľudí, z obdobia socializmu sú to písomnosti z povereníctiev a neskôr ministerstiev a iných inštitúcií.
Archív má aj laboratóriá a dielne
Slovenský národný archív má neverejnú knižnicu, v ktorej je okolo 69.000 zväzkov kníh, filmotéku, kde sú uložené dokumenty na mikrofilmoch, reštaurátorskú dielňu, fotolaboratórium, dezinfekčnú komoru, cez ktorú musia prejsť všetky dokumenty, laboratóriá na konzervovanie a reštaurovanie dokumentov a ďalšie pracoviská, informovala Slezáková.
V priestoroch SNA je inštalovaná aj stála expozícia dokumentov, ktorá približuje napríklad faksimile z rokov 1111 a 1113, historické dokumenty z Nitry, Trnavy, Banskej Štiavnice, Kremnice a iných slovenských miest zo 14. a 15. storočia, písomnosti o Bratislave ako korunovačnom meste, informácie o tureckých vpádoch na Slovensko.
Medzi zaujímavosti expozície patrí aj faksimile z vypočutia Jánošíka, či dokumenty z osobnej pozostalosti Milana Rastislava Štefánika, ktoré približujú túto významnú osobnosť nielen ako politika a diplomata, ale aj ako astronóma prostredníctvom fotografií zo zahraničných expedícií, na ktorých sa zúčastnil.