BRATISLAVA. Občania môžu na problémy v Bratislave ale aj v ďalších slovenských mestách upozorniť prostredníctvom portálu Odkazprestarostu.sk. V súčasnosti portál najviac využívajú v hlavnom meste, kde evidujú 349 aktívnych užívateľov, ktorí do dnešného dňa poslali spolu 730 podnetov.
Ako o portáli informovala Mária Bulková, jedna z projektových manažérov, v Bratislave dostávajú od 10 do 20 podnetov týždenne.
V bratislavskom Novom Meste sa podľa jeho hovorcu Mareka Tettingera podnety najčastejšie týkajú troch oblastí - ochrany prírody, dopravného značenia a nepojazdných vozidiel. "Vďaka projektu sme napríklad upravili dopravné značenie na sídlisku pri Bielom Kríži," informoval hovorca s tým, že sa v lokalite sprehľadnila situácia v doprave.
Staromešťania zas prostredníctvom portálu napríklad upozornili samosprávu na rozbitú dlažbu v pešej zóne alebo na zničený chodník na Fajnorovom nábreží. "Na základe podnetov prišlo k odstráneniu nedostatkov," povedal staromestský hovorca Tomáš Halán s tým, že sa zaoberajú každým podnetom, ktorý od portálu dostanú. Rovnako aj v Petržalke podľa hovorkyne mestskej časti Márie Grebeňovej-Laczovej neprehliadnu ani jedno z upozornení.
Užívatelia môžu podať podnet na portáli aj anonymne. Potrebné je vyplniť stručný formulár a niekoľkými vetami opísať problém, označiť ho na mape a priložiť fotku, ktorá ho zachytáva. Oslovená samospráva by mala podľa Bulkovej do 10 dní zareagovať – a to buď informovať, že problém odstránili, alebo stanoviť do kedy a akým spôsobom tak urobia.
Občania môžu tiež na portáli sledovať, ako sa riešenie rôznych problémov vyvíja. Podľa odpovede samosprávy je potom podnet zaradený medzi vyriešené, alebo neriešené. "Ak výsledok nie je z odpovede samosprávy zrejmý, užívatelia môžu zahlasovať a rozhodnúť, či podnet považujú za vyriešený, alebo neriešený," uviedla Mária Bulková.
Vedie Nové Mesto
Podnety a odpovede samospráv portál vyhodnocuje a zverejňuje štatistiky úspešnosti ich riešenia. Podľa celkovej štatistiky zverejnenej na portáli je v riešení podnetov najúspešnejšie z bratislavských samospráv Nové Mesto. Samospráva vyriešila všetky z 56 preposlaných podnetov.
"Podnety od obyvateľov sa snažíme riešiť čo najrýchlejšie, pomáhajú nám totiž skvalitňovať život v mestskej časti," povedal novomestský hovorca.
Najväčší rozdiel medzi vyriešenými a neriešenými podnetmi v pomere 59:73 podľa portálu vznikol na bratislavskom magistráte. Ako uviedol hovorca bratislavského primátora Ľubomír Andrassy, v minulosti magistrát k aktivite portálu pristupoval skôr formálne, pod novým vedením sa to však zmenilo. Na oddelení marketingu a vzťahov s verejnosťou vyhradili jedného pracovníka, ktorý sa bude špeciálne zaoberať týmito podnetmi.
Samosprávy: nie vždy je to naša agenda
Staré Mesto podľa celkovej štatistiky portálu vyriešilo 17 podnetov, nevyriešilo 16. Petržalka má zas podľa portálu rovnaký počet vyriešených a neriešených podnetov, a to 29.
Podľa oboch mestských častí však riešenia niektorých upozornení nespadajú pod ich samosprávu. "Zo 16 nevyriešených prípadov, ktoré sa týkajú mestskej časti, drvivá väčšina je v kompetencii Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy," informoval staromestský hovorca. Podľa Halána sa tiež môže stať, že na podnet samospráva odpovedala, na stránke je však uvedený ako zaslaný. Aj podľa Petržalky sú medzi neriešenými podnetmi aj tie, ktorými by sa mali zaoberať iné subjekty. V neriešených prípadoch je podľa Grebeňovej-Laczovej napríklad stále zahrnutá aj absencia odpadkových košov okolo Chorvátskeho ramena, čo je minulosť, rovnako ako zhodená informačná tabuľa či dopravná značka alebo nekosená časť Krásnohorskej ulice z roku 2010.
"Momentálne pracujeme na novej metodológii, nakoľko rôzny charakter podnetov, ktoré dostávame, neumožňuje porovnávať úspešnosť samospráv len na základe jednoduchého ukazovateľa, akým je pomer vyriešených a neriešených podnetov. Každý podnet má iný charakter a odstránenie vyžaduje niekedy menšie, inokedy väčšie úsilie a tiež rozdielne finančné náklady," uviedla za portál Bulková.
Portál Odkazprestarostu.sk prvýkrát spustilo v Bratislave v januári 2010 občianske združenie Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť. Vznikol s cieľom zlepšovať verejné priestory a komunikáciu samosprávy s obyvateľmi. Portál funguje v hlavnom meste ale aj v ďalších slovenských mestách, a to v Šali, Trnave, Nitre, Banskej Bystrici a Prešove a v troch menších obciach - Vinodol, Babín, Dobšiná. V júni ho plánujú rozšíriť do Trenčína a Žiliny.