Víkend otvorených parkov a záhrad umožní vidieť aj Habermayerov dvor či Bažantnicu v Jarovciach.
BRATISLAVA. Spoznávať svoje obľúbené parky novým netradičným spôsobom ale aj nahliadnuť do bežne neprístupných záhrad sa dá v Bratislave vždy druhý júnový víkend. Tentokrát sa Víkend otvorených parkov a záhrad koná od piatku 8. do nedele 10. júna. Podujatie sa prvýkrát bude konať aj v iných slovenských mestách.
Cieľom trojdňového podujatia je atraktívnou a netradičnou formou predstaviť historické parky a
Program Víkendu otvorených parkov a záhrad
Grassalkovichova záhrada
Medická záhrada
Sad Janka Kráľa
Horský park
Liszotva záhrada
Františkánska záhrada
Dvor na Bielej ul. č. 3
Park v Malinove
Bažantnica Jarovce
záhrady a viesť ľudí k aktívnej ochrane týchto hodnôt.
V piatok sa podujatie začalo podujatím určeným najmä pre odbornú verejnosť v Univerzitnej knižnici v Bratislave. Od 9.00 h sa konal medzinárodný seminár o zdravotných i ekonomických pohľadoch na zeleň v urbanizovanom prostredí a o 11.00 bude vernisáž historických dokumentov Človek v parku, človek v záhrade.
Sprievod
Víkend otvorených parkov a záhrad slávnostne otvárajú v sobotu o 17.00 Sprievodom priateľov parkov a záhrad mestom. „Pôjde sa z Hlavného námestia do Lisztovej záhrady spolu so stredovekými bubeníkmi, gajdošmi a mladými záhradníkmi,“ popisuje organizátorka podujatia a riaditeľka neziskovej organizácie Národný Trust Michaela Kubíková.
V Lisztovej záhrade si návštevníci potom môžu užiť flamenco večer s gitaristom Martinom Nováčkom.
Parky a záhrady s programom
Počas nedele bude v Bratislave sprístupených deväť parkov a záhrad. Ako podotkla Michaela Kubíková, zaujímavá je napríklad prírodná záhrada Bažantice Jarovce. „Je to jediný kompletne zachovaný barokový krajinný útvar,“ povedala. Na návštevníkov tam čakajú prechádzky s mladými sprievodcami, tvorivá dielňa pre deti, tvorba sadrových odliatkov, magnetiek či maľovanie.
Otvorený bude aj dvor na Bielej ulici, resp. Habermayerov dvor, ktorý nie je bežne sprístupnený. "Nachádza sa tam pekná sochárska výzdoba... kedysi bola prirodzenou súčasťou historických parkov a záhrad, a to chceme ľuďom ukázať," vysvetlila Kubíková.
Podrobný program podujatia a informácie o záhradách a parkoch
Víkend otvorených parkov a záhrad v roku 2011
Pozrite si fotogalériu >>
Ďalšia zo sprístupnených bude aj historická Františkánska kláštorná záhrada, kde si Bratislavčania budú môcť kúpiť aj bylinky. V Sade Janka Kráľa sa bude zase prezentovať medzinárodný projekt Zelená škola či sadiť desaťročný javor.
Do projektu sa zapojí aj Medická záhrada, v ktorej sa deti s rodičmi budú môcť zapojiť do hudobného workshopu s Tonim Grankom a Zuzatkou, Horský park, v ktorom prebehne cvičenie detí so psom, či Grassalkovichova záhrada. V nedeľu v nej bude od 10.00 h prebiehať aj minigastrofestival komunít migrantov žijúcich na Slovensku a medzinárodný trh receptov 2012 pod názvom Pestrosť na tanieri i v duši.
"Tento rok sa nám opäť nepodarilo zapojiť unikátnu Kochovu záhradu, ktorej stav je kritický a jej budúcnosť stále nie je istá," dodala Kubíková. Národný trust sa s spolu s Fakultou architektúry STU rozhodol požiadať jej súčasného vlastníka o dlhodobý prenájom tohto územia. "Momentálne rokujeme, no je to skôr na dobrej ceste," povedala Kubíková.
Podujatie expanduje
Okrem Bratislavy sa do podujatia zapojí aj Stupava, Malinovo, Nitra, Žilina, Turčianska Štiavnička, Špišský Hrhov, Palárikovo, Dolná Krupá, Betliar a iné.
Víkend otvorených parkov a záhrad sa koná vždy druhý júnový víkend, kedy naplno vynikne práve kvitnúca bujná vegetácia. Myšlienka otvárania záhrad, parkov či dvorov verejnosti vznikla v roku 1998 v Londýne a pre jej úspech sa postupne šíri do ďalších krajín Európy.
Nad podujatím prevzal záštitu primátor Milan Ftáčnik a Ministerstvo životného prostredia SR. Organizuje ho nezisková organizácia Národný Trust v spolupráci s hlavným mestom a ďalšími partnermi.
Viac informácií na http://vikendotvorenychzahrad.sk/ alebo vo facebookovom evente.
Autor: vju, khu