BRATISLAVA. Na mieste zabudnutej leteckej katastrofy bulharského lietadla na Sakrakopci medzi bratislavskou Račou a Sv. Jurom, osadil v máji spolok Istropolitan informačnú tabuľu.
Okrem popisu tragédie v slovenčine, bulharčine a angličtine a technických parametrov lietadla obsahuje podľa organizátora akcie Petra Marosza zrejme najpresnejší zoznam obetí nešťastia z novembra 1966, aký bol dosiaľ verejnosti známy. Na mieste vtedy zahynulo všetkých 74 cestujúcich a osem členov posádky.
Pomohol český archív a Ľudia ľuďom
Začiatkom roka odovzdala Petrovi Maroszovi chargé d'affaires Veľvyslanectva Bulharskej republiky na Slovensku Margarita Ganeva zoznam obetí nešťastia, ktorý získali z bulharských archívov. "Táto skutočnosť sa stala základom pre pátranie po ďalších autentických dokumentoch," podotkol Marosz.
Z Bulharska bolo na palube 37 cestujúcich, ako aj celá posádka. Okrem nich však cestovali ešte piati občania Československa, Maďari, Nemci, Brazílčania, dvaja z Čile a aj občan z Argentíny, Hondurasu, Japonec, Švajčiar, Tunisan a občan z Veľkej Británie, ktorý sa ale narodil v Medzilaborciach.
Dokument z veľvyslanectva bol však presný iba pri obetiach bulharskej národnosti, Marosz teda pátral ďalej. "Napísali sme maily všetkým štátnym inštitúciám, ktoré sa u nás aj v Čechách venujú letectvu, ako aj množstvu spolkov a organizácií, ktoré majú čokoľvek s letectvom do činenia," hovorí Marosz s tým, že síce negatívne, ale povzbudzujúce odpovede dostal takmer zo všetkých oslovených neštátnych organizácií. "Ani jeden oficiálny slovenský štátny úrad neodpovedal."
Z Národného archívu Českej republiky nakoniec v marci získali ďalšie tri zoznamy mien cestujúcich a porovnaním dokumentov zoznam vyskladali. V sobotu 12. mája tak mohli aj vďaka finančnej pomoci portálu ĽudiaĽuďom.sk, ktorý zorganizoval zbierku, na Sakrakopci umiestniť tabuľu s veľkosťou 150 x 80 cm.
Pamätník obetiam
Do roku 2010 tragédiu na mieste pripomínal len drevený kríž a na strome vyrytý pamätný dátum. V máji pred dvoma rokmi tam spolok spolu s Maroszom umiestnil pamätník s kamenným krížom.
Na miesto vtedy prišlo aj niekoľko pozostalých obetí a bulharský pop. Neskôr miesto v ťažko dostupnom teréne označili značkami z Vajnorskej doliny a Bieleho kríža a podarilo sa ho zaznačiť aj do niektorých turistických máp.
Pred 46 rokmi sa na Sakrakopec v Malých Karpatoch zrútilo ruské lietadlo IL-18B patriace bulharskej spoločnosti. Smerovalo zo Sofie do Berlína cez Budapešť a Prahu. Pre zlé počasie však dočasne pristálo v Bratislave.
Keď sa poveternostné podmienky zlepšili, dostalo opäť povolenie na štart. Pár minút po vzlietnutí z letiska v Ivanke pri Dunaji zachytilo vrcholce stromov a narazilo do Sakrakopca. Na miesto hneď začali pribiehať miestni obyvatelia. Našli obete zasypané snehom a úlomky lietadla rozmetané v okruhu niekoľkých sto metrov. Niekoľko mesiacov po havárii na mieste vysadili 82 briez, za každú obeť jednu.