Bratislavou prešli štyri expedície. S odborníkmi spoznávali UFO či taje liateho betónu.
BRATISLAVA. Všetko sa to začalo aj skončilo pri Vesmíre. Od sochy, ktorá vznikala pri bytovej výstavbe na Račianskom mýte, symbolicky vyštartovali cyklisti na jazdu po bratislavských sídliských. V sobotu večer ich tu niekoľko desiatok opäť aj „pristálo“.
Sadli si do trávy a podľa rád Iľju Skočeka, spoluautora sídlisk Ružinov, Dúbravka i Podhradie, si pri obytných domoch urobili piknik.
V rámci akcie Panelstory, čiže bicyklových expedícií po bratislavských sídliskách, debatovali o panelákoch, liatom betóne, CO krytoch či hrúbke stien.
„Nešlo nám o romantizovanie sídliskovej reality,“ vraví Henrieta Moravčíková, spoluautorka knižného Atlasu bratislavských sídlisk a spoluorganizátorka cyklovýprav. „Chceli sme vzbudiť u ľudí pocit spolupatričnosti v našom hmotnom prostredí.“
Na štyroch expedíciách, ktoré boli súčasťou akcie Dni architektúry a dizajnu, sa vystriedala asi stovka cyklistov. Akcia trvala dva dni. Najbližšie dni architektúry budú o dva roky.
Štart aj cieľ pri soche Vesmír.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ
Torzo UFA a SlimákPrvým cieľom bolo najväčšie sídlisko v strednej Európe – Petržalka. Druhý deň vyrazili cyklisti z Karlovej Vsi, prezreli si zahustené Dlhé diely a nedostavané podhradie.
Smerovali na najobľúbenejšie sídlisko mesta - Ružinov, koniec tejto expedície bol až vo futuristickom priestore Medzi jarkami s umelými kopčekmi na zimné radovánky či torzom UFO.
Pri Slimáku, obchodnom dome sídliska Hostinského od architekta Ivana Matušíka, sa začínala posledná výprava. Cieľ bol jasný: najlepšie sídlisko svojich čias na Slovensku - Februárka.
Cyklisti v kruhovom Slimáku.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Tam, kde sa betón lialFebruárka má aj iné prvenstvo. „Liaty betón sme vytvorili priamo tu, žiadna iná zo socialistických krajín nerobila tento systém, len Bratislava,“ spomína František Šmidovič, niekdajší inžinier Pozemných stavieb. Liali ho priamo na stavbe. „Postavili sme tu prvý experiment, prvý dom, potom tento systém prešiel na sídliská Štrkovec, Trávniky, Ostredky.“
Sídlisko pri Račianskom mýte nazvané podľa pôvodného názvu ulice Februárka je podľa autorov atlasu prvým uceleným konceptom hromadnej bytovej výstavby na Slovensku. K domom patrili aj zelené plochy či umelecké diela vo verejnom priestore.
Jedným z nich je aj Vesmír. V čase jeho vzniku bolo však isto len vo hviezdach, že po Februárke sa v meste spustí hromadná výstavba a že sa v Bratislave otestuje najviac typov panelákovej prefabrikácie.
Bicyklovali nad nevykopaným metromPre Petržalku plánovali viac, ako len betónové panely. Bulvár a pod ním metro.
BRATISLAVA. „Cez tento most prešla väčšina stavebného materiálu Petržalky,“ hovorí pri čerstvo premenovanom Moste SNP Peter Szalay, organizátor expedície Panelstory.
Už na začiatku výpravy je Petržalka jedným veľkým protirečením. „Most je symbol totality, ktorá nám zbúrala podhradie, starú Petržalku a postavila obrovské nové sídlisko. Na druhej strane je však spolu s bratislavským UFO-m z tých najzaujímavejších a najcharakteristickejších miest v Bratislave.“
Desiatky cyklistov ním v piatok podvečer vošli na výpravu po najväčšom sídlisku strednej Európy.
Od mosta bicyklovali cez nepostavený bulvár Petržalky, pod ktorým malo viesť bratislavské metro. Bulvár mal byť na mieste, kde sa dnes kľukatí Chorvátske rameno. Na ňom pomedzi lekná plávajú labutie rodinky.
Ošarpaná aj farebnáCestu do cieľa expedície lemovali novovymaľované panelové domy, miestami aj pochmúrne a ošarpané sídliská.
Na konci už roky čaká rozostavané depo metra, betónový gigant bez významu zmenený na smetisko. Depo vítalo cyklistov piesňou Dobré ráno, ktorej videoklip sa natáčal na tomto sídlisku.
V depe nepostaveného metra čakali architekti Iľja Skoček a Marta Kropiláková, ktorí sa podieľali na projektovaní bratislavských sídlisk a kritik architektúry Jan Tábor.
Sídlisko si zmeníte samiIľja Skoček v svojom prejave tvrdil, že to, ako Bratislava vyzerá, závisí od samotných obyvateľov, nie od architektov: „To, že tu máme nejakú politickú či primátorskú skupinu je síce zaujímavé, ale nie je to najdôležitejšie. Dôležitá je ľudská psychika, ktorá musí byť mladá a odvážna.“
Cykloexpedícia bude v každom počasí, hlásili organizátori vopred. A chvíľu to vyzeralo na byciklovanie v pršiplášťoch. „O štvrtej na Račianskom mýte ešte pršalo, nevedel som, či sa expedícia vôbec uskutoční. No prišiel som a dozvedel som sa tu všeličo, čo som ako rodený Bratislavčan nevedel,“ hovorí Daniel.
Menej spokojná s trasou bola Eva. „Tú trasu, ktorú sme dnes prešli poznám veľmi dobre, bývala som tu neďaleko tri roky. Je mi však ľúto, že som sa nedozvedela o Petržalke viac. Sprievodné komentáre mohli ísť viac do hĺbky.“
Podvečer sa v bratislavskom depe metra premietali dokumentárne filmy o Petržalke, po ktorých nasledovala DJ párty.
Záver piatkovej jazdy v depe.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Jana Maťková
Pozri si fotogalériu Panelstory
Pozrite si fotogalériu >>
Prečítaj si tiež - Bratislava má pôvabné sídliská