Bratislavu stále najviac navštevujú Česi a Nemci, Britov už zaujíma menej. Počas krízy pribudlo Slovákov.
BRATISLAVA. Turisti, ktorí cez krízu šetrili, sa vracajú do Bratislavy. Vlani ju navštívilo vyše pol milióna ľudí zo zahraničia, čo je o 125-tisíc viac ako v roku 2009.
Bratislave však stále chýba pohostinnosť, typická pre turisticky atraktívne krajiny.
"Podstatou trvalého turistického rozvoja nie je prijímať množstvo turistov, ale postarať sa o nich tak, aby sa všetci túžili vrátiť naspäť a ešte aj priviedli ďalších priateľov. Na to je nevyhnutný príjemný prístup,“ hovorí veľvyslanec Španielskeho kráľovstva José Ángel López Jorrin.
Práve Španielov v Bratislave výrazne pribudlo, počas piatich rokov ich počet stúpol o päť a pol tisíca.
Fakty
Počty turistov
rok 2007 - 488-tisíc rok 2009 - 400-tisíc rok 2011 - 525-tisíc
Odkiaľ prišli
Česko,
Nemecko,
Veľká Británia,
Taliansko,
Poľsko,
Rakúsko,
Francúzsko,
USA,
Španielsko,
Maďarsko
Turisti síce objavujú zákutia mesta, viacerí sú však zaskočení neprívetivosťou domácich.
„Mám dať Bratislave druhú šancu? Môj priateľ tam veľmi chce ísť. Je to veľmi pekné mesto, ale keď som tam bola naposledy, bola som šokovaná hrubosťou, s ktorou sme sa stretli viackrát,“ napísala na portáli Tripadvisor.com Irene z Dublinu.
„Príď radšej do Brna či Olomouca,“ odpísal jej „destinačný expert“ z Česka.
Rovnaký prístup
Sťažnosti riešia aj ambasády. „Pravidelne dostávame sťažnosti od španielskych občanov, ktorí si z nevedomosti neoznačili cestovný lístok alebo použili 15-minútový namiesto hodinového, a revízor sa k nim správal s dešpektom a vyvyšovaním,“ vraví Laura García Gómez zo španielskeho veľvyslanectva.
Hovorkyňa Dopravného podniku Agáta Staneková tvrdí, že revízori pristupujú rovnako k domácim cestujúcim aj k turistom.
„Ak by robili rozdiely, bola by to diskriminácia.“ Ak si turisti vopred nepreštudujú cestovný poriadok, nájdu podľa nej inštrukciu v troch jazykoch aj na lístkoch i automatoch. Informácie o cene lístka či jeho trvaní sú pritom len po slovensky.
V uliciach mesta bol vlani rekordný počet turistov. FOTO: ARCHÍV SME
Nešli ďaleko
Kým Španieli Bratislavu objavujú, Američania sa do nej vrátili po tom, čo ich v roku 2009 prišlo o deväťtisíc menej ako dva roky predtým.
„Zrejme ich ubudlo pre krízu,“ myslí si press attaché amerického veľvyslanectva, Matt Miller. „Aj moja rodina a priatelia v USA si počas krízy vzali menej dovolenky alebo ju strávili bližšie k domovu.“
Stále platí, že najviac návštevníkov Bratislavy – tretina – je z Česka, vlani ich dokonca bolo o 14-tisíc viac ako v roku 2007.
Nasledujú Nemci. Najviac ubudlo Britov – až sedemtisíc. Mesto a pivo, ktoré po prijatí eura zdraželo, láka čoraz menej.
Počas krízy pritom prišlo do Bratislavy výrazne viac turistov zo Slovenska ako predtým. Vlani ich bolo 258-tisíc, v roku krízy najviac za posledných päť rokov – 302-tisíc. Ich prílev teší aj mesto, vlani získalo na dani za ubytovanie 2,4 milióna eur.
Prečítajte si aj rozhovor s riaditeľkou Bratislavskej organizácie cestovného ruchu Michaelou Potočárovou.