. Zatúlané zvieratá by mesto umiestnilo do kontajnerov.
BRATISLAVA. Bratislavský magistrát chystá vlastný útulok pre nechcené a stratené zvieratá. Odôvodňuje to aj zmenou zákona, ktorá ho však do toho nenúti. V Bratislave pritom roky funguje útulok Slobody zvierat, ktorý tak môže prísť o peniaze na niektoré svoje činnosti. V meste naopak chýba cintorín pre zvieratá.
Kto bude odchytávať?
Sloboda zvierat
Fakty
-
ročne v Bratislave odchytia 2000 až 2500 zvierat;
-
kapacita útulku je dvesto zvierat;
-
10tisíc eur stojí jeho
mesačná prevádzka; -
mesto prispieva 4000 eur
na prevádzku karantény
a 10 eur na odchytené zviera.
„Snahy o vlastný útulok tu boli aj v minulosti. Táto otázka je však viazaná na voľné finančné prostriedky a získanie partnera,“ povedal hovorca primátora Ľubomír Andrassy. Pozemky preň našli pri zoologickej záhrade.
Mesto v súčasnosti prispieva na útulok mimovládnej organizácie Sloboda zvierat. Tá pred tromi rokmi na pozemkoch mesta, ktoré má prenajaté na 50 rokov, dobudovala nový útulok, ktorý pripravovala už od roku 1997. V septembri jej však končí zmluva o odchyte zatúlaných zvierat, ktorú má s mestom.
Nový útulok by magistrát nestaval, použili by prepravné kontajnery. „Nie je potrebné stavebné povolenie, výhodou je tiež ich cenová dostupnosť,“ píše úrad.
Andrassy tvrdí, že by ich útulok nebol konkurenciou pre Slobodu zvierat. „Už teraz kapacitne nestíhajú.“ Niektoré činnosti by nechali Slobode zvierat.
Psíky z ulice. Výber je vždy veľký, ľudia ich ročne vyhodia stovky.
FOTO SME - ARCHÍV
Pomohli by čipovaním
Aj šéfka Slobody zvierat Pavla Dugovičová hovorí, že útulok mávajú preplnený. Je však trochu sklamaná z toho, že mesto chce situáciu riešiť vlastným útulkom namiesto toho, aby prispelo na rozšírenie už existujúceho. Od mesta naň dostali len pôžičku. „Vybudovali sme ho z darov ľudí, bez finančnej pomoci mesta,“ vraví. Ďalší menší útulok sa nachádza aj na mestských pozemkoch vo Vrakuni.
Viac ako nové zariadenie by podľa nej pomohlo, keby mesto prispievalo na čipovanie a kastrácie zvierat. "V tom vidíme jediný spôsob, ako eliminovať počet nechcených zvierat," vraví Dugovičová.
Mesto však o útulku rozmýšľa aj preto, že od novembra minulého roka platí novela zákona, ktorá mestám a obciam prikazuje, aby sa o túlavé zvieratá postarali. Nehovorí však podľa magistrátu jasne, či mesto musí útulok zriadiť, alebo ho stačí podporovať. O výklad požiadali ministerstvo pôdohospodárstva.
Ministerstvo SME potvrdilo, že mesto si môže vybrať. „Cieľom právnej úpravy bolo ustanoviť pre štát a obce povinnosť zabezpečiť útulky a karantény pre zvieratá - zriaďovať alebo prevádzkovať, alebo sa podieľať na ich prevádzke,“ povedala hovorkyňa Magda Tóth Želeňáková.
Zrušia ich po kritike?
Magistrát odmieta, že by s myšlienkou prišiel po tom, čo Slobode zvierat vyčítal chyby v evidencii zvierat. Tie zistili kontroly po tom, čo organizáciu verejne kritizovala moderátorka Jana Hospodárová, podľa ktorej tam „mizli psy“.
Sloboda zvierat kritiku odmietla s tým, že eutanázii celkovo podrobili asi dvadsať psov, pre ktoré by bol ďalší život utrpením.
O výsledkoch kontroly magistrátu si prečítajte tu: