BRATISLAVA. Predsedovia a primátori regiónov a miest Centrope prijali na dnešnom summite v Brne Strategický rámec pre rozvoj dopravy a infraštruktúry v Regióne Centrope. Ide o základný dokument budúcej spolupráce v oblasti dopravnej infraštruktúry medzi spolkovými krajinami, krajmi a župami na strete hraníc Slovenskej republiky, Českej republiky, Maďarska a Rakúska.
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo a primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik prijatý dokument pripomienkovali, keďže neobsahoval priority slovenskej strany tak, ako boli definované na najvyššom politickom fóre projektu Centrope Capacity v decembri 2011 v Tomašove.
Doprava
Ich pripomienky sa týkali železničnej siete TEN-T, prepojenia letísk Viedeň-Schwechat – Bratislava Petržalka – Bratislava letisko, vrátane železničnej stanice Filiálka a prepojenia popod Dunaj do Kitsee a Rajky, ako aj prepojenia Viedne a Bratislavy cez Marchegg.
Pripomienky smerovali aj k diaľničnej sieti, napríklad k prepojeniu Bratislava – Györ/Sopron aj diaľnici D4 a jej napojenia na S8, teda prepojenia Viedne s hranicou pri Marchfelde a Devínskej Novej Vsi. Ako informovala hovorkyňa BSK Iveta Tyšlerová, zapracované boli do dokumentu nakoniec všetky pripomienky.
Politická rada Centrope je fórum najvyššej úrovne združujúce primátorov a predsedov partnerských miest a regiónov. Stretnutia tohto orgánu sa konajú každý polrok, ich cieľom je prehlbovať program spolupráce na politickej úrovni a snažia sa dospieť ku konkrétnym záverom o ďalších krokoch a iniciatívach.
„Záleží nám na tom, aby sa v rámci Bratislavského kraja a hlavného mesta rozvíjala železničná aj diaľničná sieť. Projekty ako TEN-T či vybudovanie diaľničného obchvatu D4 patria medzi naše priority, pretože nás to prepojí s európskymi metropolami, vďaka ním sa zvýši úroveň cestovania a tým aj skvalitní a zlepší život obyvateľov,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo.
Spolupráca so susedmi
Bratislavský kraj prejavil záujem o rozšírenie spolupráce s Českou republikou, aby mohli v ďalšom programovom období 2014-2020 čerpať eurofondy na spoločné projekty v rámci Operačného programu Cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika.
Do programu summitu pribudla aj spolupráca regiónov vo výskume, inováciách a vysokom školstve. Chcú tiež hlbšiu spoluprácu medzi univerzitami, vysokými školami a výskumnými inštitúciami, aby obyvateľom poskytli viac pracovných príležitostí v high-tech odvetviach a mládež si mohla zvoliť lepšie vzdelanie.
„Podpora spoločného vedeckého a inovačného priestoru na medzinárodnej úrovni pritiahne do nášho regiónu špičkových výskumných pracovníkov a talenty,“ uviedol podpredseda Bratislavského kraja Ivo Nesrovnal. Zástupcovia jednotlivých regiónov sa zaoberali aj integrovaným cezhraničným systémom verejnej dopravy s lepšie koordinovanými cestovnými poriadkami a viacjazyčnými službami.