BRATISLAVA. V nedeľu 20. mája o 18:00 sa bude v priestoroch Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca konať benefičný koncert pre nepálske dievča-sirotu Furlamo Sherpa. Agentúru SITA o tom informovala Slovenská výtvarná únia.
Cieľom koncertu je získanie ďalších finančných prostriedkov na operáciu a liečbu kostnej tuberkulózy, ktorú dievča prekonalo približne vo veku šesť rokov. "Nepálske zdravotníctvo a tamojší lekári však nie sú schopní takýto zákrok realizovať. Domovu Happy Home sa podarilo nájsť odborníkov ochotných operáciu realizovať a začali pracovať na vybavovaní potrebných formalít a organizovaní finančnej zbierky na pokrytie všetkých súvisiacich nákladov, teda hlavne operácie, pooperačného pobytu a cesty," informovala únia. Koncert je reakciou jednej z interpretiek na výzvu Doroty Nvotovej a združenia Happy Home.
Na koncerte sa predstaví súbor Sisacelli pozostávajúci z 12-ich známych violončelistov, ktorý uvedie vybrané diela modernej hudobnej literatúry. Podľa Slovenskej výtvarnej únie odznie aj skladba hudobného skladateľa Jozefa Kolkoviča, ktorý ju premiérovo venoval tomuto večeru. K renomovaným umelcom sa pridajú aj violončelisti zo Základnej umeleckej školy Júliusa Kowalského, ktorá je spoluorganizátorom koncertu.
"Teší nás, že sa k našej snahe pridali mladí umelci a zriaďovateľ školy - mesto Bratislava," uviedla. Pre tých, ktorí sa na koncerte nemôžu zúčastniť, ostáva naďalej možnosť prispieť priamym poukázaním prostriedkov na číslo účtu 520700-4201615413/8360 s názvom eMAX Plus-Furlamo saving.
Už niekoľko rokov mnoho slovenských dobrodincov poskytuje pravidelnú i jednorazovú pomoc nepálskemu domovu pre siroty a opustené deti Happy Home. "Furlamo Sherpa je jedno z detí, ktoré v Happy Home našli útočisko po tom, ako sa k nim život obrátil chrbtom. A práve chrbát 11-ročnej Furlamo je zároveň dôvodom nášho sústredeného úsilia," informovala Slovenská výtvarná únia.
Slovenskí sponzori
Zhruba vo veku šiestich rokov prekonala Furlamo kostnú tuberkulózu, ktorej dôsledkom sú rastové deformácie chrbtice a postupné fyzické chradnutie a obmedzenie normálneho telesného vývoja. Ešte v útlom veku jej zomrel otec, mama sa znovu vydala a životné podmienky sa značne zhoršili. Ako mnohé nepálske deti, ani Furlamo nevyrastala v prostredí, kde by bol dostatok prostriedkov na zdravotnú starostlivosť, následkom čoho sa jej stav rýchlo zhoršoval.
"Po jej príchode do Happy Home sa začali zaujímať o možnosti liečby a zistili, že jej poruchu je možné korigovať operáciou, ak sa vykoná vo veku, keď rast ešte prebieha. Nakoľko prevažná časť nákladov na prevádzku sirotinca pochádza od individuálnych sponzorov zo Slovenska, rozhodli sme sa hľadať pomoc v našej krajine," vysvetlila únia.
Na výzvu cez Facebook zareagovalo množstvo známych, ale aj anonymných darcov a vyzbierala sa slušná suma prostriedkov. "Zároveň sa podarilo približne naplánovať príchod Furlamo a následné kroky lekárov a v súčasnosti pracujeme na formalitách ako pasy, víza a letenky," uviedla s dodatkom, že na pokrytie celej akcie však ešte chýba nemálo peňazí a tak sa rozhodli zintenzívniť úsilie a podniknúť kroky a výzvy k širokej verejnosti a pomôcť tak malej Furlamo.
Keďže je Furlamo opustené dieťa, na ďalekú cestu si vybrala kamarátku Pemu, ktorá je tiež zo sirotinca Happy Home, aby jej pomáhala lepšie zvládať všetky obavy, či prekvapenia z neznámeho a jazykovo aj kultúrne cudzieho prostredia.
"Nedávno novelizovaná nepálska legislatíva vyžaduje, aby neplnoleté dieťa opúšťajúce krajinu bolo v sprievode nepálskeho občana, ktorým v našom prípade bude jeden z horských vodcov. K nim sa pridá sponzorka Furlamo, pani Miroslava Kysucká a taktiež slovenská dobrovoľníčka Monika Mareková, ktorá v Happy Home pomáhala ostatných šesť mesiacov," uviedla Slovenská výtvarná únia. A samozrejme Dorota Nvotová, hlavná aktérka na mnohých frontoch pomoci deťom v Happy Home i pomoci pre Furlamo.
Siroty v chudobnom Nepále
Happy Home je nezisková organizácia zastrešujúca aktivity a ľudí pomáhajúcich opusteným či osiroteným deťom v Nepále. Organizácia vznikla v roku 2006 z iniciatívy niekoľkých Nepálcov pod vedením pána Bishwa Pratap Acharya a prvý útulok otvorila o rok neskôr. Spočiatku išlo o malú skupinu okolo 20 detí, postupom času pribúdali ďalšie deti, ktoré pracovníci našli na ulici alebo ktoré utiekli.
Dnes je v Happy Home umiestnených okolo 70 detí v hlavnom sídle v Kátmandú a v pobočke v Pokhare. V prvej fáze organizácia poskytovala deťom ubytovanie, stravu a poplatky na návštevu školy. Od roku 2011 domov pre siroty prevádzkuje vlastnú materskú a základnú školu a je tak schopný pokryť všetky stránky starostlivosti o deti.
Situácia detí v krajine, kde približne 60 percent obyvateľstva žije pod hranicou chudoby, nie je ľahká. Mnohé z nich stratia oboch rodičov a skončia na ulici, kde žobrú alebo spadnú do sietí detských gangov. Tým, ktoré prídu o jedného rodiča a druhý sa znovu ožení alebo vydá, hrozí podobný osud, prípadne z novej rodiny utečú, pretože sú bité, týrané, využívané na ťažkú prácu a hladujúce.
Vo fáze rozbehu detského domova Happy Home sa do jeho aktivít aktívne zapojila Dorota Nvotová. V krátkom čase sa jej podarilo na Slovensku zorganizovať úspešnú kampaň a získať slovenských aj českých sponzorov pre väčšinu detí. Okrem toho otvorila cestu pre mnohých slovenských a českých dobrovoľníkov, ktorí v krátkych i dlhších turnusoch pomáhajú priamo v Nepále. Viac informácií môžu záujemcovia nájsť na www.happyhomenepal.org alebo na stránke www.happyhomenepal.sk.
Autor: khu