BRATISLAVA. Súčasnú úroveň a podoby fotografického umenia študentov všetkých českých a slovenských vysokých škôl s akreditáciou odboru fotografia prezentuje výstava Obraz, v ktorom žijeme. Je v Dome umenia v centre Bratislavy, kde potrvá do 17. júna. Expozícia je súčasťou Centralizovaného rozvojového projektu Ministerstva školstva, mládeže a telovýchovy ČR.
"Vybrali sme z vyše 200 portfólií práce asi 70 študentov zo siedmich vysokých škôl a rozdelili sme ich do šiestich kapitol," uviedla na piatkovej (18.5.) vernisáži pre TASR kurátorka slovenskej časti výstavy Bohunka Koklesová z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.
Tými kapitolami i tematickými blokmi expozície sú: Asymetrická história, čas a miesto, Obrat k prírode, Symptómy nestability, Banalita, realita, identita, Osobné naratívy a Hranice systémov. Výstava potvrdzuje, ako mladí fotografi oboch krajín vnímajú súčasnú spoločnosť a ako sa sociálne dianie premieta do vizuálnej podoby ich prac. Mnohé z nich prostredníctvom fotografie diagnostikovali symptómy nestability, či vychýlenia čohokoľvek mimo normálu, skúmali inštitucionálne alebo formálne hranice umenia.
Mnohým študentom išlo o absolútne spochybnenie už takmer mýtizovanej identity, a to prostredníctvom jej nabúrania banalitou, nedôležitosťou, nepodstatnosťou. Ide im tiež o skúmanie zmeny nášho vzťahu k prírode, krajine, v rámci ktorej kladieme seba samých do podivne submisívnej polohy, ďalej o hľadanie strateného času a miesta, ale aj o sledovanie toho, čo sa deje v súradniciach osobného prežívania a jeho konečného a definitívneho zobrazenia na fotografii.
Výstavu vlani uviedli vo viacerých českých galériách. V Bratislave premiérovo predstavil rovnomennú publikáciu komisár projektu Michal Koleček, dekan Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Táto škola postavila Koncepciu celého projektu a získala financovanie. Kniha dokumentuje aj odborne interpretuje celú výstavu, je doplnená o teoretické reflexie odborníkov aj o rozsiahle obrazové a textové profily zastúpených vysokoškolských pracovísk.