Sihoť bol vyhlásený za chránený areál a preto na výrub a budovanie cyklotrás je potrebný súhlas Krajského úradu životného prostredia.
BRATISLAVA. Občianske združenie Nie ropovodu sa spolu so Slovenskou asociáciou hydrogeológov rozhodlo vyhlásiť petíciu za ochranu strategicky významného zdroja pre Bratislavu na ostrove Sihoť. Povedal to dnes na brífingu v Bratislave prvý podpredseda združenia Tomáš Mikulec.
Občianske združenie už od svojho vzniku podrobne sleduje problematiku budovania cyklotrasy cez chránený areál a vodný zdroj Sihoť. „Podľa nášho názoru, ale aj názoru odbornej hydrologickej a hydrogeologickej verejnosti je trasovanie cyklotrasy cez takýto významný vodný zdroj neprípustné,“ uviedol Mikulec.
Koniec poľovačkám
Cieľom petície je podľa jeho slov zvýšenie ochrany ostrova Sihoť ako strategického vodného zdroja pre Bratislavu, sprísnenie vyhlášky o určovaní ochranných pásiem vodárenských zdrojov a o opatreniach na ochranu vôd. „Petícia sa tiež zameriava na technické úpravy v ochranných pásmach vodárenských zdrojov, obmedzenie ťažby dreva len na výrub kalamitného dreva a „chorých“ stromov, zrušenie poľovníckeho revíru na ostrove Sihoť a taktiež na nebudovanie cyklotrasy cez tento významný zdroj,“ dodal prvý podpredseda združenia Nie ropovodu.
„Sme potešení, že ostrov Sihoť bol vyhlásený za chránený areál a preto na výrub a budovanie cyklotrás je potrebný súhlas Krajského úradu životného prostredia,“ povedal Mikulec.
Najstarší vodný zdroj
Občianske združenie Nie ropovodu žiada ministra životného prostredia Petra Žigu, predsedu samosprávneho kraja, primátora Bratislavy, ale aj predsedu predstavenstva Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), aby obhajovali ochranu ostrova Sihoť ako strategického miesta pre zásobovanie obyvateľov Bratislavy a okolia pitnou vodou, ako aj Bratislavský samosprávny kraj, magistrát hlavného mesta a Správu telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta SR, aby spoločne hľadali možnosti, ako bezpečne vybudovať cyklotrasu z Bratislavy do Devína mimo ostrova Sihoť.
Ostrov Sihoť je podľa Tomáša Mikulca najstarší vodný zdroj, ktorý slúži Bratislavčanom nepretržite od roku 1886 a prežil obe svetové vojny, ako aj obdobie socializmu a taktiež bol jediný vodný zdroj, ktorý zásoboval západnú časť Bratislavy, keď ropné látky znečistili vodný zdroj v Podunajských Biskupiciach. „Preto združenie Nie ropovodu cez Žitný ostrov v spolupráci s odbornou verejnosťou považuje za verejný záujem ochranu vody a nie „zábavky určitej skupiny obyvateľstva“,“ dodal Mikulec.
Ako to na Sihoti vyzerá, si prečítajte v reportáži: Poľovníci môžu loviť aj na ostrove Sihoť