Akcia sa začala o 16.30 a na 14 miestach sa čítalo do 23.00.
BRATISLAVA. Netradičné čítanie textov európskych diel si do podzemnej garáže, stolárskej dielni či na ministerstvo životného prostredia prišlo vypočuť približne 2000 Bratislavčanov. Zúčastniť sa na všetkých 14 stanovištiach pritom stihlo 70 až 80 percent z nich.
Noc literatúry odštartovala 16. mája o 16.30 h a čítalo sa až do 23.00 h. Pätnásť minút mohli návštevníci počúvať úryvok z knihy v podaní známej osobnosti a ďalších 15 minút mali na presun na ďalšie miesto. Na výber mali dohromady 14 miest.
Pri čítaní musel mať čiapku, aby nezamrzol
Ako pre TASR povedala riaditeľka Českého centra v Bratislave Jana Buriánová, nedá sa povedať, o ktoré stanovište bol najväčší záujem. Najťažšie to ale mal herec Ján Greššo, ktorý čítal v novom átriu na katedre anglistiky Univerzity Komenského.
"Bola tam skutočne zima. Musel predčítavať s čiapkou na hlave, aby nezamrzol," pousmiala sa Buriánová.
Príjemným prekvapením bola pre Bratislavčanov herečka Zuzana Fialová. Tá musela na chvíľu zaskočiť za Emíliu Vášáryovú v Zahorian Gallery na Štúrovej ulici. Obe dámy na Noci literatúry spolu symbolicky oslávili aj svoje narodeniny. Fialová ich má totiž dnes, Vášáryová v piatok (18.5.).
"Pôsobivé bolo pre návštevníkov aj čítanie v garáži či stolárskej dielni Slovenskej národnej galérie," dodala Buriánová.
Čítala aj starostka
Po prvý raz čítala na festivale starostka Starého Mesta Táňa Rosová. "Na začiatku som mala strach, či čítanie zvládnem a ako ho príjmu poslucháči. Každým čítaním pribúdali ľudia do našej Staromestskej siene a prinášali so sebou veľmi pozitívnu energiu," povedala pre TASR. Čím viac čítala, tým mala väčšiu chuť a únavu vôbec nepociťovala.
"Som rada, že Noc literatúry bola opäť v Starom Meste, do ktorého literatúra neodmysliteľne patrí. Tento projekt dokazuje, že čítanie aj napriek moderným technológiám má aj v dnešnom svete svoje nezastupiteľné miesto," dodala.
Neformálny literárny festival pripravila bratislavská mestská časť Staré Mesto v spolupráci s Českým centrom v Bratislave, Zastúpením Európskej komisie na Slovensku a združením zahraničných kultúrnych inštitútov EUNIC. Uskutočnil sa aj v Žiline, Banskej Bystrici i v knižniciach na východnom Slovensku a vstup naň bol bezplatný.