Lacné chaty magistrátu chcú otvoriť aj pre verejnosť. Nie sú veľké, spolu majú jedenásť izieb a 37 lôžok.
BRATISLAVA. Dve eurá za noc platia zamestnanci bratislavského magistrátu za rekreáciu v mestských chatách. Nachádzajú sa napríklad pri vleku na Donovaloch, v Králikoch pri Banskej Bystrici či v obci Píla pod hradom Červený Kameň.
Nech sú pre všetkých „Je to sociálny program na rekreáciu zamestnancov,“ vysvetľuje cenu hovorca primátora Ľubomír Andrassy. „Zároveň ide o chaty s jednoduchým vybavením, do ktorých by bolo treba zainvestovať,“ dodáva.
Chaty mesta
Prehľad
Donovaly – 5 izieb; 18 postelí; Píla – 3 izby; 8 postelí; Králiky – 3 izby; 11 postelí; Sekule – nevyužívaná;
kedysi ju chceli predať, dnes ju chcú sprevádzkovať; Jahodník – treba opravy;
návrh predať; Môťová - zdevastovaná, návrh predať
Poslanci chaty nevyužívajú. Navrhujú ich však otvoriť verejnosti.
„Chceme ich sprístupniť aj Bratislavčanom, sociálne odkázaným rodinám,“ hovorí predseda poslaneckého klubu SDKÚ a Most-Híd Ivo Nesrovnal. Tých je v meste 311, najviac ich je v okrese Bratislava II – 106 a najmenej v okrese Bratislava III – 20.
Myšlienku podporuje aj viceprimátorka Petra Nagyová-Džerengová (Most), členka komisie sociálnych vecí, zdravotníctva a rozvoja bývania, ktorá by žiadosti o rekreáciu prijímala a vyhodnocovala.
Magistrát sa podľa Andrassyho myšlienke nebráni, musel by však zmeniť organizáciu pobytov. „Bežnú správu týchto chát a upratovanie si zabezpečuje každý rekreant magistrátu sám, rozšírenie okruhu užívateľov by si vyžiadalo iný režim – správcu, poistenie zodpovednosti za škodu,“ napísal magistrát.
Okrem toho bude podľa Andrassyho potrebné presne nastaviť pravidlá.
"Aby nedochádzalo ku konfliktom, či tam má ísť zamestnanec mesta, alebo či tam bude žiadateľ zo sociálne slabšieho prostredia," vraví hovorca.
Počas frekventovanejších období a prázdnin je totiž o chaty väčší záujem a magistrát musí rozhodovať, koho uprednostní. Prednosť napríklad majú tí, čo na chatu idú prvý raz.
Najviac vyťažená je chata na Donovaloch, kde vlani narátali 515 prenocovaní. „Sociálne odkázaní by mali mať prednosť pred úradníkmi,“ myslí si Nesrovnal. "Pravidlá treba nastaviť tak, aby nebola neprimeraným spôsobom zvýhodnená jedna alebo druhá skupina," vraví zase Andrassy.
Chatu na Donovaloch si pýtajú najviac. Je neďaleko vleku.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Zatvorené a zanedbané Ďalšie tri chaty mesta sú zatvorené. Dve z nich na Jahodníku a v Môťovej plánoval magistrát predať, keďže by musel na opravy minúť peniaze, ktoré podľa Andrassyho nemá. Teraz o nich rozhodnú poslanci.
"Sú nepoužiteľné, v dezolátnom stave, v minulosti sa do nich vôbec neinvestovalo. Z hygienického i bezpečnostného hľadiska sú odstavené. Mesto ich chcelo predávať, dnes je otázka, ako sa s tým vysporiadajú poslanci a či odsúhlasia súťaž," hovorí Andrassy.
Prevádzka chát napríklad v roku 2010 vyšla spolu na 17 850 eur. Hodnota každej z chát je pritom nižšia ako ročné náklady na prevádzku všetkých. Chatu v Sekuliach magistrát ohodnotil na 14 934 eur, tú na Jahodníku by predali len za 2783 eur.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK