Obyvatelia záhradkárskych osád veľmi často upozorňujú miestne úrady, že ich susedia rúbu stromy bez povolenia. Ovocné stromy v záhradkách nie sú nikde zaevidované a sú nekontrolované. Majiteľ záhrady preto považuje strom za svoj majetok, s ktorým si môže robiť čo chce.
Podľa nedávno schváleného zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý sa má priblížiť legislatíve EÚ, to však tak nie je. Ovocné stromy sa môžu podľa nového zákona, ktorý bude platiť od začiatku budúceho roka, vyrúbať bez povolenia, ale do šiestich mesiacov sa musí vysadiť náhradný stromček. Iné, ako ovocné stromy sa môžu bez povolenia vyrúbať len vtedy, ak majú vo výške 130 cm obvod kmeňa menší ako 80 cm.
Na vidieku tento postup môže prinesť nárast byrokracie. Vo veľkých mestách a najmä v Bratislave však slúži na obmedzenie rozpínavosti investorov, ktorí zeleň podriaďujú stavbám. Extrémnym prípadom, na ktorý obyvatelia Bratislavy asi nikdy nezabudnú, je vyrúbanie viac ako dvestoročného gaštana v Steinhübelovej záhrade na ulici Boženy Nemcovej.
Predkladatelia zákona z Ministerstva životného prostredia chceli vynechať časť zakazujúcu neobmedzený výrub stromov v súkromných záhradkách, ale pod tlakom verejnej mienky sa v parlamente doplnila.
Či je takáto povinnosť aj pri výrube jedného stromu nie je isté. Výklad k tomuto zákonu sa napíše, až keď bude v platnosti. Rovnako zákon neurčuje miesto, alebo odrodu v prípade náhradnej výsadby. O vyrúbanie zdravého a väčšieho stromu sa môže požiadať, ak ohrozuje zdravie alergikov, treba však potvrdenie lekára o chorobe.
Podľa zákona treba stromy ošetrovať a udržiavať, zakazuje ich poškodzovať a ničiť. Za porušenie zákona o ochrane prírody a krajiny orgán ochrany prírody môže uložiť pokutu do 300 000 Sk. (man)